Jerzy Zięba został nominowany do Biologicznej Bzdury Roku za stwierdzenie, że żaden wirusolog nigdy nie widział wirusa. W rzeczywistości jesteśmy w stanie zobaczyć wirusy dzięki niektórym rodzajom mikroskopów. Możemy też poświadczyć o ich obecności za pomocą badań z zakresu genetyki molekularnej.

 

 

Strona „To Tylko Teoria” i Biologiczna Bzdura Roku istnieją w dużej mierze dzięki wsparciu Patronów i Patronek. Jeśli chcesz wesprzeć moją działalność, możesz to zrobić na moim profilu Patronite.

 

Jerzy Zięba
Jerzy Zięba. Źródło: Facebook

 

Dowody na istnienie wirusów

Choć wirusy są bardzo małe – to zakaźne cząstki białkowo-nukleinowe otoczone błoną, nie mające nawet własnych komórek – to dzięki technikom mikroskopowym oraz molekularnym możemy je zobaczyć i udowodnić ich istnienie. Wirusy można obejrzeć na przykład na obrazach z mikroskopów elektronowych.

 

Biologiczna Bzdura Roku 2023
Obraz z mikroskopu transmisyjnego. Przedstawia cyfrowo koloryzowanego wirusa ptasiego zapalenia oskrzeli (IBV). Źródło: CDC, z późn. zm.

 

Powyżej widzimy obraz wirusa IBV (ptasiego zapalenia oskrzeli), opublikowany przez amerykańskie Centrum Kontroli Chorób (CDC), a pochodzący z mikroskopu transmisyjnego. Został on cyfrowo pokolorowany dla przejrzystości dla ludzkiego oka. Pierwotnie obrazy spod mikroskopów transmisyjnych są czarno-białe, tak jak ten poniżej, przedstawiający wirusa HIV-1.

 

Jerzy Zięba wirus HIV
Wirus HIV-1. Obraz spod mikroskopu transmisyjnego. Źródło: CDC

 

Wirusy można też zobaczyć na obrazie 3D dzięki innej odmianie mikroskopów elektronowych, a mianowicie poprzez mikroskopy skaningowe. One także dają czarno-biały obraz, który da się potem cyfrowo pomalować, żeby lepiej unaocznić określone struktury molekularne. Poniżej widzimy obraz wirusa bakteryjnego (bakteriofaga) spod mikroskopu skaningowego.

 

bakteriofagi
Bakteriofagi infekujące bakterie, uwidocznione za pomocą mikroskopu skaningowego. Źródło: David M. Belnap. „Detection of Bacteriophages: Electron Microscopy and Visualization”. Bacteriophages: biology, technology, therapy, 2021, z późn. zm.

 

Obecność wirusów można rozpoznać także dzięki badaniu PCR i sekwencjonowaniu genomów, jak również testom immunologicznym, np. ELISA. Wówczas identyfikowane są określone geny bądź białka (antygeny) wirusowe.

 

 

Sam fakt istnienia wirusów biolodzy odnotowali jeszcze w XIX wieku, przed stworzeniem wszystkich wspomnianych technik. Skąd o nich wiedzieli? Otóż filtrowali rozmaite płyny przez pory nie przepuszczające nawet małych bakterii. A jednak po przesączeniu dalej wywoływały chorobę, co dowodziło, że musi istnieć inny czynnik zakaźny, jeszcze mniejszy niż bakterie. Później potwierdził to także fakt, że antybiotyki nie działały na niektóre rodzaje infekcji (o tym, dlaczego antybiotyki nie leczą chorób wirusowych, pisałem tutaj).

 

 

Biologiczna Bzdura Roku 2023

Biologiczna Bzdura Roku jest organizowana od 2016 roku. Jej celem jest propagowanie wiedzy na temat nauk przyrodniczych: od biofizyki po psychologię. Jej zadanie to również promowanie racjonalnego, sceptycznego myślenia i weryfikowania faktów tak, aby stawały się spójną, logiczną wiedzą.

 

Plebiscyt „Biologiczna Bzdura Roku” organizowany jest także dzięki wsparciu Patronów i Patronek. Szczególne podziękowania dla najhojniejszych osób, a są to: Marcin, Grzegorz, Marcin, Małgorzata, Łukasz, Kacper, Mariusz, Miłosz, Agnieszka, Magdalena, Tomasz, Paweł, Katarzyna, Jacek, Andrzej, Marek, Adam, Radosław, Daniel, Wojciech, Michał.

 

 

Literatura

Anna Goździcka-Józefiak. „Wirusologia”. Wydawnictwo Naukowe PWN. Warszawa, 2019.

Tatiana G. Senkevich i wsp. „The ancient Virus World and evolution of cells”. Biology direct, 2006.

Jadwiga Baj. „Mikrobiologia”. Wydawnictwo Naukowe PWN. Warszawa, 2018.

David M. Belnap. „Detection of Bacteriophages: Electron Microscopy and Visualization”. Bacteriophages: biology, technology, therapy, 2021.

Zaitlin Milton. „The discovery of the causal agent of the tobacco mosaic disease”. Discoveries In Plant Biology, 1998.

 

Najnowsze wpisy

`

8 komentarzy do “Jerzy Zięba nominowany do Biologicznej Bzdury Roku 2023

    1. Proszę skontaktuj się z Biuro Rzecznika Prasowego Uniwersytetu Gdańskiego w którym wyizolowano w Polsce tego wirusa. Z pewnością pomogą ci. Możesz także wygooglowac- nie jest to najskrytsze tajemnicą państwową.

      1. Ogłoszenie, że wirus został wyizolowany różni się od samego wyizolowania. Naukowcy mogą tak twierdzić, bo nic to nie kosztuje, a sława przychodzi. Tutaj:
        https://www.fluoridefreepeel.ca/freedom-of-information-reveals-public-health-agency-of-canada-has-no-record-of-sars-cov-2-isolation-performed-by-anyone-anywhere-ever/
        możesz obejrzeć jak, po wielokrotnych i długotrwałych monitach Public Health Agency of Canada w końcu wydusiła z siebie, że nie zna przypadków wyizolowania wirusa SARS-COV-2″.

    2. Jakby wirus się powiększył, i siedział ci na czubku głowy to i tak stwierdzisz że tam nic nie ma. Więc po co ci cokolwiek udowadniać, zafoliowany płaskoziemco

      1. Że ludzie dalej wierzą w srowida
        Boże ludzie to porażka
        Nie bez powodu się mówi że ludzkość zmierza do samo destrukcji

  1. Artykuł niestety nie jest rzetelny,pod względem tego czy wirusy można zobaczyć jest ok.
    Jednak wypowiedz bez podania linku do całej wypowiedzi nie pozwala mi stwierdzić na ile jest to wyrwane z kontekstu.
    Przykładowo ważna jest data np jeżeli naukowcy -wirusolodzy zobaczyli wirusa Covidnp 2021 a wypowiedź Zięby była 2020 w marcu gdy pandemia się dopiero w w europie rozpędzała wtedy miał racje jeśli miał na myśli właśnie covida.

    Według Biologii i obowiązującego konsensusu na pewno jest fałszywe zdanie 2.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *