Kategorie:

O co chodzi z aferami wokół J. K. Rowling?

W ciągu ostatnich paru lat wybuchło wiele afer wokół J. K. Rowling, znanej na całym świecie pisarki, w tym twórczyni serii o Harrym Potterze. O tym, od czego się to zaczęło, jak przebiegało, co spowodowało te awantury i jakie są wokół nich dyskursy, opowiedziała w nowym odcinku podkastu „Teoretico” dr Katarzyna Szumlewicz – pedagog, filozofka, wykładowczyni na Uniwersytecie Warszawskim oraz współautorka „Kronik Odchodzenia od Rozumu”.

 

Podkast „Teoretico” i blog „To Tylko Teoria” mogą istnieć wyłącznie dzięki wsparciu Patronów i Patronek. Jeśli chcesz dołączyć do ich grona i przyczynić się do rozwoju strony, zapraszam na mój profil w serwisie Patronite.

 

Rowling transfobia
Fot. John Phillips/Getty Images/Pixabay z późn. zm.

 

J. K. Rowling, transfobia i transaktywizm

Słynnej pisarce wielokrotnie zarzucano, że nienawidzi osób identyfikujących się jako transseksualne/niebinarne. Aktywiści wystawali pod jej domem, wysyłali groźby, robili sobie zdjęcia w miejscach, które odwiedza, i przekonywali, że ją obserwują. Rowling zaczęła być też krytykowana przez polityków, a ogromne firmy medialne wykluczyły ją z wielu wydarzeń świata kultury. Nawet wtedy, gdy ich podstawowym motywem był „Harry Potter”. Skąd się to wszystko wzięło? Co spowodowało tak dużą niechęć wobec pisarki? I czy sobie na nią zasłużyła? Zapraszam do wysłuchania rozmowy na ten temat z dr Katarzyną Szumlewicz.

 

 

Podkast „Teoretico” można odsłuchać także na platformach: SpotifyAnchoriTunes/Apple PodcastPodcast AddictGoogle PodcastsCastboxPodkasty.info i poprzez RSS.

 

 

„Teoretico” mogę nagrywać dzięki wsparciu Patronów oraz Patronek na portalu Patronite. Jeśli się Państwu podoba, zapraszam do odwiedzenia mojego profilu w tym serwisie i dołączenia do moich Patronów. Pięć lub dziesięć złotych nie jest dużą kwotą. Jednak przy wsparciu wielu mogę dzięki niemu poświęcać czas na pisanie artykułów, nagrywanie podkastów oraz utrzymywać i rozwijać stronę.

 

 

Najnowsze wpisy

`

Jeden komentarz do “O co chodzi z aferami wokół J. K. Rowling?

  1. Wywiad zawiera pewne cenne uwagi na temat transaktywizmu i kilka niedorzeczności na temat homoaktywizmu, o niektórych z nich nawet szkoda wspominać. Pani dr z pewnością ma świadomość, że światowe autorytety z APA i WHO w dziedzinie psychiatrii i seksuologii uznały, że transseksualizm nie jest już uznawany za zaburzenie, jednak nie wspomina o tym w wywiadzie ani słowem. Obawia się zarzutu, że uważa się za osobę bardziej kompetentną niż takie autorytety czy raczej nie chce przyznać, że presja transaktywistów okazała się skuteczna? Bo skoro presja transaktywistów działa, to dlaczego miałaby nie działać wcześniejsza presja homoaktywistów?
    Z wywiadu dowiadujemy się również, że, zdaniem Pani dr , transaktywizm uaktywnił się ostatni tak bardzo ponieważ homoaktywiści… osiągnęli już wszystko co chcieli. Naprawdę??? Czyżby nie słyszała Pani bardzo licznych głosów homoaktywistów, choćby w Niemczech, ale nie tylko tam, że do prawdziwej równości jest jeszcze bardzo daleko? Niestety, homo nigdy nie będzie równe hetero, bowiem sama natura to wyklucza i domaganie się kolejnej „protezy” i wysuwanie coraz dalej idących żądań przez homoaktywistów jest możliwe praktycznie w nieskończoność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *