wulkan Hunga Tonga Hunga Haʻapai
Kategorie:

Konsekwencje wybuchu wulkanu Hunga Tonga–Hunga Haʻapai

W sobotę, 15 stycznia, wybuchł wulkan Hunga Tonga–Hunga Haʻapai, znajdujący się na północ od Nowej Zelandii i Północny Wschód od Australii, w pobliżu państwa Tonga, obejmującego archipelag Tonga. Jakie były okoliczności i konsekwencje tej erupcji? Czy wybuch wulkanu może nastąpić ponownie? O zdarzeniu tym rozmawiam w podcaście „Teoretico” z Bartkiem Krawczykiem, autorem „Wulkanów Świata”.

 

wybuch wulkanu Hunga Tonga Hunga Haʻapai
Wybuch wulkanu Hunga Tonga Hunga Haʻapai. Źródło: NOAA

 

Wybuch wulkanu Hunga Tonga–Hunga Haʻapai na Oceanie Spokojnym

Jakie są skutki wybuchu wulkanu Hunga Tonga–Hunga Haʻapai? Jak erupcja wpłynęła na okoliczne wyspy, a jak na Australię, Japonię i Peru? W jaki sposób kataklizm doprowadził do internetowego blackoutu na wyspach Tonga? Czy wpłynął na okoliczne wyspy i rafy koralowe? Jakie inne wulkany na świecie są obecnie niebezpieczne lub potencjalnie groźne? I czy wybuchy wulkanów mogą nieść także jakieś korzyści?

 

Podcast „Teoretico” można wysłuchać za pomocą: SpotifyAnchoriTunes/Apple PodcastPodcast AddictGoogle PodcastsCastbox, Podkasty.info, RSS.

 

 

Jeżeli podoba Ci się mój podcast oraz doceniasz pracę, jaką wkładam w pisanie artykułów na tej stronie, zachęcam do dołączenia na moim profilu w serwisie Patronite. To przede wszystkim dzięki wsparciu Patronów mogę tworzyć treści, publikować je, jak również utrzymywać samą stronę. Pięć lub dziesięć złotych miesięcznie nie jest dla jednej osoby dużą kwotą. Ale przy wsparciu wielu staje się realnym, finansowym patronatem bloga.

 

 

Najnowsze wpisy

`

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *