niedziela, 24 kwietnia 2016

Odkryto nową rafę koralową

W piątek, 22 kwietnia, obchodziliśmy dzień Ziemi. Na pewno wielu z Was pamięta czasy szkoły podstawowej, gimnazjum czy szkoły średniej. Tego dnia wszystkie klasy wychodziły z nauczycielami sprzątać okolice budynku z porozrzucanych gęsto na trawnikach śmieci. Dziś niestety jest to wciąż standardowy widok w wielu miejscach, zwłaszcza na obrzeżach miast czy przy ogródkach działkowych. Warto zastanowić się, co można zrobić dla Ziemi, a dokładniej rzecz biorąc dla ochrony przyrody i środowiska. W tym tekście chciałem jednak napisać o czymś innym. Tego roku w dzień Ziemi poinformowano o odkryciu nowej rafy koralowej.

rafa koralowa
Rafa koralowa, Pixabay.

Rafy Koralowe

Rafy koralowe to podwodne skały, powstałe w wyniku gromadzenia się szkieletów koralowców (należących do typu parzydełkowców), wieloszczetów czyli „morskich dżdżownic” (będących pierścienicami), mszywiołów, które przypominają parzydełkowce, małży oraz drobniejszych organizmów, takich jak protisty (pierwotniaki i glony) i innych. Są miejscem do życia dla mnóstwa istot, począwszy od mikroorganizmów, przez rozgwiazdy (będące tam swego rodzaju pasożytami), skorupiaki, ośmiornice, ryby i wiele innych, a skończywszy na wężach i żółwiach morskich. Tworzą ekosystem ogromnej bioróżnorodności na naszej planecie. Rafy koralowe narastają stopniowo, z wiekiem, dzięki czemu są pomocne przy szacowaniu ewolucji różnych organizmów oraz wieku geologicznego.

Nowa rafa koralowa

Największą rafą koralową na Ziemi jest Wielka Rafa Koralowa znajdująca się na północnym wschodzie Australii, rozciągająca się na ponad 344 tysiące kilometrów kwadratowych. Ta nowo odkryta liczy sobie 9300 kilometrów kwadratowych i znajduje się w okolicach ujścia Amazonki (największej rzeki na Ziemi, a także z największym dorzeczem). Oceanografowie i reszta naukowców stwierdziła, że w porównaniu do innych raf koralowych, ekosystem tej konkretnej jest ubogi. Mimo to odnotowano co najmniej 60 gatunków gąbek, ponad 70 gatunków ryb, a także skorupiaki, rozgwiazdy i inne organizmy. Rafie tej zagraża niebezpieczeństwo, gdyż rząd Brazylii zezwolił na poszukiwania ropy naftowej w tym rejonie świata.

rafy koralowa
Miejsce odkrycia nowej rafy koralowej, www.theguardian.com, NASA

Zagrożenia raf koralowych

Ogółowi raf na świecie zagraża zresztą więcej niebezpieczeństw, jak na przykład odpady przemysłowe, które trafiają do oceanów. Zaśmiecanie ich i niszczenie przez turystów czy nielegalnych przemytników sprzedających skradzione korale w różnych miejscach na Ziemi (spotkać je można także nad naszym polskim Bałtykiem na straganach i targowiskach) to kolejny duży problem. Jednak jednym z najgorszych jest globalne ocieplenie. Koralowce bytują w określonych temperaturach, a zwiększająca się przez owo zjawisko średnia temperatur czy zakwaszenie oceanów, także wynikające z globalnego ocieplenia, stopniowo niszczą bezpowrotnie ogromne powierzchnie raf koralowych. W ramach walki z obumieraniem raf koralowych, poza zapobieganiem powyższym problemom i ograniczaniem emisji gazów cieplarnianych, stosuje się także uprawę tzw. ogrodów koralowych.

Ochrona raf koralowych

ogród koralowy
Ogród koralowy, http://mission-blue.org, Reef Explorer Fiji, Ltd.
Co możemy zrobić my sami? Przede wszystkim ograniczyć zużycie prądu. Wyłączenie monitora czy telewizora zdaje się być niczym, ale pomyślmy co by się stało, gdyby to samo zaczęły czynić miliony ludzi na całej planecie? Mniejsze spożycie mięsa to także sposób na poprawę sytuacji, gdyż produkcja na przykład wołowiny wiąże się z emisją dużej ilości metanu. Ucząc dzieci, młodzież, a także uświadamiając znajomych również możemy uczynić coś dobrego. Wielu ludzi nie ma dziś świadomości tego, jak bardzo szkodliwe dla Ziemi jest to, co robią na co dzień i co bagatelizują, sądząc, że to tylko wymysły szalonych obrońców przyrody. Tak w rzeczywistości nie jest, wiele poważnych badań naukowych i raportów udowadnia nam, że jeśli nic z tym nie zrobimy to nie tylko zniszczymy ważne ekosystemy, ale także ograniczony zostanie dostęp do wody pitnej czy różnego rodzaju pożywienia. Jeżeli nie chcecie dożyć wojen o wodę i nie życzycie tego swoim żyjącym lub przyszłym dzieciom i wnukom, warto jest zacząć działać już teraz.

Chcesz wesprzeć rozwój mojego bloga? Możesz to zrobić zostając jego patronem tutaj

Źródła
http://theguardian.com/environment/2016/apr/22/huge-coral-reef-discovered-at-amazon-river-mouth
https://web.archive.org/web/20061018005108/http://www.deh.gov.au/coasts/publications/gbr-marine-park-act.html
http://advances.sciencemag.org/content/2/4/e1501252.full

15 komentarzy:

 1. Ja w porównaniu do moich znajomych mam lekkiego fiola na punkcie ekologii, bo bardzo duza wage przykladam do gaszenia zbednych swiatel, smartfona mam permanentnie w trybie oszczedzania energii, pilnie segreguje smieci itp. Wszystkie lekcje ekologii od podstawowki padaly u mnie na podatny grunt ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Rafy koralowe to prawdziwe cudo natury, widziałam tą u wybrzeży Egiptu. Ciekawe, że odkryli nową.

  OdpowiedzUsuń
 3. Przepiękne! Trzeba by to zobaczyć kiedyś na żywo ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetny post, ciekawe informacje dla mnie, zupełnie bladej w dziedzinie raf koralowych :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Rafy są absolutnym cudem natury, a jeśli chodzi o smiecenie, to faktycznie mamy się czego wstydzić. Wiele razy jestem zdenerwowana widokiem sterty śmieci w lesie lub terenach podmiejskich, okropność:(

  OdpowiedzUsuń
 6. A jakieś dokładniejsze informacje o nowej rafie? Ujście amazonki to nietypowe miejsce ze względu na ilość zawiesiny.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Między Gujaną Francuską, a Brazylią, tutaj jest mapa z publikacji, ze sciencemag.org http://d3a5ak6v9sb99l.cloudfront.net/content/advances/2/4/e1501252/F1.large.jpg?width=800&height=600&carousel=1

   Usuń
 7. Ostatnio czytałam książkę J.Kreta Mój Egipt. Autor opisuje opłakany stan rafy, w porównaniu do tego, co widział 20 lat wcześniej. Oby ta nowo odkryta rafa, nie podzieliła losu, tych już dawno odkrytych.

  OdpowiedzUsuń
 8. Rafy koralowe są naprawdę piękne.

  OdpowiedzUsuń
 9. Pamiętam jak sprzątało się okolicę w podstawówce, bo jednak w gimnazjum się od tego odchodzi. W szkole wyższej tym bardziej.
  O ogrodach koralowych nie miałam pojęcia. Chciałabym kiedyś zobaczyć na żywo rafę koralową.

  OdpowiedzUsuń
 10. Marzę o tym, by kiedyś zobaczyć rafę koralową na własne oczy!

  OdpowiedzUsuń
 11. Rafy koralowe są istnym cudem natury, ale niestety rozwój naszej cywilizacji zagraża takim cudom i pozostaje mieć nadzieję, że nasze zaawansowanie technologiczne w przyszłości pozwoli uniknąć dalszej degradacji środowiska

  OdpowiedzUsuń
 12. Zmusiłeś mnie do refleksji - ile rzeczy, o których ja jeszcze będę mogła zobaczyć lub doświadczyć, moje wnuki przeczytają w podręcznikach że kiedyś "coś takiego istniało, ale w wyniku zanieczyszczeń/ biodegradacji itp zanikło". Rzadko kiedy myślimy o tym, że żyjemy bądź co bądź w czasach przełomowych.
  Również staram się dbać o środowisku - w szczególności w kontekście wspomnianego przez Ciebie wyłączania laptopa lub światła w pokoju. Nie mam do tego podejścia w stylu: "co ja jedna mogę zmienić?", bo od razu prosiłby się komentarz "i tak pomyślało 38 mln Polaków"... Mam nadzieję, że rozumiesz o co mi chodzi. Robię swoje i mam nadzieję, że nie jestem w tym sama ;-)

  OdpowiedzUsuń