Nabraliście się kiedyś na monotlenek diwodoru? Ja nie, ale jeżeli myślicie, że od zawsze byłem pronaukowym racjonalistą, to jesteście w błędzie. Ja też, podobnie jak wielu przyszłych sceptyków, miałem wcale niekrótki okres interesowania się medycyną alternatywną, parapsychologią, zjawiskami niewyjaśnionymi, UFO, spiskami i wieloma innymi tego rodzaju tematami. Postanowiłem o nim opowiedzieć. Nie tylko dlatego, że jest na taki artykuł zapotrzebowanie. Warto pokazać, że zanim dojdzie się do celu, można zajść w ślepy zaułek w całkowicie przeciwnym kierunku i że nie każdy wyznawca medycyny alternatywnej i teorii spiskowych musi być „wrodzonym ignorantem”. Poza tym historie te z pewnością będą zabawne i dające do myślenia.


Ciężko mi stwierdzić kiedy dokładnie zacząłem interesować się medycyną alternatywną i spiskami. Jako kilkulatek polubiłem biologię przez modę na dinozaury po premierze Parku Jurajskiego i podobnie jak wiele innych dzieci chciałem, by rodzice kupowali mi figurki i książki o dinozaurach. Zbierałem też skamieniałości. Sceptycznie podchodziłem do tego, co słyszałem czasem na lekcjach religii, gdzie nie zawsze uczy się tego, czego powinno (np. w temacie ewolucji biologicznej). Jednocześnie bardzo lubiłem rozmowy o UFO, kręgach w zbożu, Yeti czy Chupacabrze. Zwłaszcza wieczorem, po zmierzchu, na podwórku. Wraz z rozwojem Internetu pojawiły się też nowe możliwości – przede wszystkim fora internetowe o zjawiskach paranormalnych.


Pierwszą poważniejszą przygodę z pseudonauką przeszedłem w wieku kilkunastu lat. Naczytałem się na forach o parapsychologii, że siłą woli można zdziałać cuda. Na przykład wyleczyć rany, przenosić przedmioty na odległość (będziecie się śmiać – pamiętam, jak według zaleceń na forum robiłem papierowy wiatraczek na igle i „medytowałem” nad nim wierząc, że kiedy się porusza, to dzięki mojej sile woli, nie przez przeciąg czy mój podmuch). Pewnego dnia w drodze do gimnazjum przekonywałem kolegę, że telekineza u ludzi jako zjawisko została całkowicie udowodniona i że za kilka lat będą w szkołach lekcje z przedmiotu o takiej właśnie nazwie. Kulminacją był moment, w którym nauczycielka od fizyki pytała nas o rodzaje oddziaływań, a ja się zgłosiłem i powiedziałem o telekinetycznych… Dziś się z tego śmieję na głos, wtedy traktowałem to na serio.

Na telekinezie wcale się wówczas nie skończyło. Temat parapsychologicznych zdolności rozciągał się od bilokacji (którą przejawiać miał Ojciec Pio), przez pirokinezę (rozpalanie ognia siłą umysłu), do opuszczania duszą/świadomością swojego ciała. To ostatnie to zjawisko eksterioryzacji (znanej z angielskiej nazwy OOBE – Out of Body Experience), czyli uczucia, że wychodzi się ze swojego ciała, mogąc je oglądać w trzeciej osobie, w „świecie astralnym”, nie mając materialnego ciała i widząc w trzystu sześćdziesięciu stopniach. Jest ono samo w sobie ciekawe, ale nauka tłumaczy to jako złudzenie, które mogą wywoływać także narkotyki. Istnieją przesłanki by sądzić, że szyszynka ssaków (w tym naczelnych) jest (1, 2) w stanie wydzielać jeden z nich – DMT (dimetylotryptamina).

Istnieje jeszcze jedna ciekawostka z kręgu parapsychologicznych. Swego czasu pewien piosenkarz, Jacek Stachursky, oznajmił w TVN, że rezygnuje z jedzenia, bo będzie się odżywiał energią słoneczną. Było to kilka lat po tym, kiedy ja przeszedłem podobną fazę ogłupienia. W Internecie mnóstwo wówczas było materiałów na ten temat. Dokładnie pamiętam (i czuję), jak wychodząc z domu w chłodniejszy dzień myślałem sobie, że nie chce mi się ubierać ciepłej kurtki, najwyżej dogrzeję się pobierając energię ze słońca przez krótką medytację podczas spaceru. Aż trudno nie dodać tutaj jakiejś śmiejącej się emotikony.

Zdawać by się mogło, że dużo tego wszystkiego, a to dopiero część spośród pseudonaukowych głupot, w jakie wierzyłem jako nastolatek. Gdybym miał podzielić to na rozdziały, to drugim byłby epizod „starej Ziemi”. Na forum parapsychologicznym (znowu) istniała grupka osób promująca pogląd, że Biblia opisuje tak naprawdę (w sposób metaforyczny) dzieje kosmitów słabszego gatunku ciemiężonego przez silniejszy, który przybył na ich planetę. Przejście przez Morze Czerwone miało być w rzeczywistości udaniem się w kosmos bez specjalnych technologii, co oznaczało cud. Istoty te miały potem przetrwać i rozsiaćy życie po innych planetach, w tym także na naszej, przekazując nam w formie Biblii tę historię. W tym miejscu mój przypadek potwierdza też przebadaną już (3) i potwierdzoną hipotezę, że wyznawcy teorii spiskowych często wierzą w coś zupełnie ze sobą sprzecznego. Poza tym co wyżej, uznawałem też istnienie ziemskich praludzi-gigantów, Atlantów czy medytujących (i nadal żywych) od tysięcy lat mnichów. Świetnym źródłem różnorodnych głupot jest książka „Ręce precz od tej książki”, która wpadła mi w ręce, gdy miałem około 16 lat. Co ciekawe, nigdy nie towarzyszył temu denializm ewolucyjny. Wciąż czytałem sporo artykułów popularnonaukowych i książek przyrodniczych i nie negowałem nigdy zachodzenia zjawiska ewolucji biologicznej (co u wierzących w pradawnych gigantów itp. jest dosyć częste). Donoszę, że podobnie sceptyczny byłem zawsze co do chematrailsów.


O przeświadczeniu, że istnieją dowody na reinkarnację nie będę szerzej opowiadał, za to chciałbym napisać o moim wegetariańsko-ekoaktywistycznym epizodzie. Było to również w okresie gimnazjalnym i pierwszej połowie licealnego. Działałem wtedy z Greenpeace (i jednorazowo w Polskim Towarzystwie Ochrony Przyrody Salamandra), zbierając podpisy pod inicjatywą ustawodawczą w sprawie powiększania parków narodowych, zwłaszcza Białowieskiego Parku Narodowego, obejmującego tylko część Puszczy Białowieskiej (choć skrycie marzyłem przede wszystkim o morskim rezerwacie, do dziś regularnie śledzę stronę helskiego Fokarium). Było to w roku 2010 i tę część działalności do dzisiaj sobie chwalę (zamyka to też usta tym, którzy zarzucają mi, że gdzie byłem, kiedy poprzednie rządy nie dbały o Puszczę Białowieską; na marginesie, wówczas chodziło o powiększenie obszaru parku narodowego, ostatnio zaś o to by nie została zniszczona).

Niestety nasiąknąłem również propagandą Greenpeace odnośnie GMO (jeśli moja mama kupiła jakieś podejrzanie duże jabłka czy truskawki, nie chciałem ich jeść uznając, że pewnie są zmodyfikowane genetycznie…), czy elektrowni jądrowych, co ciągnęło się za mną właściwie aż do początku studiów, zwłaszcza jeśli chodzi o atom. Jednocześnie nigdy nie negowałem globalnego ocieplenia i faktu, że jest napędzane działalnością człowieka. W tamtych czasach byłem też wegetarianinem, momentami także w formie radykalnej (mleko zabija, mięso gnije w jelitach i powoduje nowotwory, jedzenie mięsa oznacza bycie mordercą). Nie mogę jednak powiedzieć, że nie miało to swoich plusów. Do teraz bardzo lubię kotlety sojowe, krem z soczewicy czy napoje „mleka” roślinne. Dziś do wegetarianizmu mam podejście racjonalne – jeżeli jest to dieta odpowiednio zbilansowana, to jest zdrowa. Dodatkowo jej wyborem można przyczynić się do zmniejszenia produkcji odpadów, wykorzystania wody, wycinania lasów czy emisji gazów cieplarnianych (o ile nie towarzyszy temu bycie przeciwnikiem GMO). Zrezygnowałem z diety wegetariańskiej już dawno, ale staram się jeść niewielkie ilości mięsa i liczę na to, że na europejski rynek wejdą wkrótce spożywcze owady, których hodowla jest zdecydowanie mniej szkodliwa dla środowiska, a które również dostarczają białka i odpowiednich witamin. Jestem też zdania, że etycznie jest to lepsze od jedzenia kręgowców. Smażone prostoskrzydłe w pysznej panierce, z sosem majonezowym, słodko-kwaśnym, musztardowym, pomidorowym. Może w końcu zacząłbym regularnie chodzić do KFC?


Dopiero na ostatnim etapie mojej pseudonaukowości wszedłem na drogę medycyny alternatywnej. I podobnie jak wcześniej, tu również za sprawą internetowego forum o parapsychologii i zjawiskach niewyjaśnionych. Zaczęło się od tematu o powszechnej grzybicy ogólnoustrojowej, podobno pospolitej w całym społeczeństwie. O moim odgrzybianiu w wieku nastu lat już kiedyś pisałem, więc tutaj tylko w skrócie powiem, że polegało to przede wszystkim na piciu naparu z niewyobrażalnie, obrzydliwie gorzkiego piołunu. Co ciekawe, jest on toksyczny dla zwierząt, w tym ludzi, także w odniesieniu do układu nerwowego (4, 5). Wyobraźcie sobie teraz wyznawców medycyny alternatywnej, którzy dla zwalczania urojonej grzybicy piją to litrami.

Piołun, fot. David Monniaux

Później nastał czas uczenia się do matury rozszerzonej z biologii. Było to dla mnie zadanie trudne, ponieważ w liceum byłem w klasie „dziennikarskiej” i moimi przedmiotami rozszerzonymi był język polski, historia i WOS (czego nie żałuję). Biologię skończyłem już w drugiej klasie szkoły średniej. Przygotowanie się do matury przyniosło efekty – im więcej uczyłem się o biochemii, genetyce, cytologii, fizjologii, biologii ewolucyjnej, ekologii, tym mniej w powyższe teorie spiskowe wierzyłem, z czasem całkowicie je odrzucając.

Na studiach, mniej więcej do ostatniego roku licencjatu pozostało mi już tylko jedno poważne zaćmienie części mózgu. Choć motywowane ideologicznie i osobiście, to przekładające się na naukowe podejście do homoseksualizmu. Uważałem, że jakieś nieznane siły chcą sprawić, by wszyscy stali się homoseksualni, co miałoby doprowadzić do zniszczenia Unii Europejskiej czy USA. Szczególnie pamiętam moment, w którym sprawdzałem populację osób LGBT w San Francisco (która jest tam stosunkowo wysoka) myśląc po przejrzeniu wyników, że to miasto jest już stracone. Tak, jakbym przeczytał o rozprzestrzenieniu się w nim barbarzyńców albo epidemii. Wiedziałem, że homoseksualizmu się nie leczy, ale negowałem jego naturalne pochodzenie, że to coś normalnego w przyrodzie, zwłaszcza u ssaków. Z czasem zacząłem czytać naukową literaturę na temat przyczyn powstawania czy ewolucji homoseksualizmu, co opisywałem dwukrotnie na blogu i dziś już tylko z politowaniem (a czasem ze złością, zależy od sytuacji) patrzę na wszystkie fałszywe doniesienia o leczeniu homoseksualizmu, jego sprzeczności z naturą czy dewiacyjności.

Łukasz Sakowski

Po moich doświadczeniach mógłbym stwierdzić, że wiara we wszystkie te spiski po części wykreowała mój racjonalizm i pchnęła mnie w sceptycyzm. Być może przez takie przeżycia, choć myślę że nie tylko dlatego, mam też jakieś zrozumienie dla osób, które w niektóre teorie spiskowe wierzą. Nie chodzi o to, by taki stan rzeczy akceptować, ale potrafię sobie wyobrazić powody osoby silnie wierzącej w siły nadprzyrodzone albo kogoś śmiertelnie chorego i jego motywację do szukania pomocy w medycynie alternatywnej. Nie znaczy to oczywiście, że nie ma takich, którzy zatruwają umysły ludzi dla pieniędzy, sławy, dogodzenia swojemu narcyzmowi czy dla wpływów politycznych. Wszystko to widzimy także w Polsce i uważam, że trzeba to zwalczać. Z irracjonalizmu i kierowania się w podejmowaniu decyzji wiarą w nieprawdę wynika wiele nieszczęść, którym można by zapobiec, a wiele okazji na postęp może zostać oddalonych w czasie lub całkowicie przez to utraconych.

Prowadzenie bloga naukowego wymaga ponoszenia kosztów. Merytoryczne przygotowanie do napisania artykułu to często godziny czytania podręczników i publikacji. Zdecydowałem się więc stworzyć profil na Patronite, gdzie w prosty sposób możecie ustawić comiesięczne wpłaty na rozwój bloga. Dzięki temu może on funkcjonować i będzie lepiej się rozwijać. Pięć lub dziesięć złotych miesięcznie nie jest dla jednej osoby dużą kwotą, ale przy wsparciu wielu z Was staje się realnym, finansowym patronatem bloga, dzięki któremu mogę poświęcać więcej czasu na pisanie artykułów.

Łukasz Sakowski. Czytaj więcej
  Skomentuj na blogu
  Skomentuj na facebooku

36 komentarze :

 1. Haha, ale się uśmiałam!!! I tym południe albo już kiedyś pisałeś, albo opowiadałeś mi prywatnie, ale te klimaty z telekinezą itd. rozczuliły mnie na maksa <3 Świetny tekst! :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Miałam dokładnie tak samo jak Ty i to praktycznie w tej samej kolejności tylko z tą różnicą, że nigdy nie miałam nic przeciwko LGBT. Pewnie znajome Ci są książki słynnych fantastów E.von Daenikena i Sitchina, bo ja w czasach gimnazjum miałam na nie totalną "fazę". "Ręce precz..." oczywiście też znam. Przeszło mi z tym wszystkim po pójściu na studia na chemię.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hm, w gimnazjum nic do osób LGBT nie miałem, dopiero od liceum to się zaczęło zmieniać, chyba razem z narastającą w społeczeństwie (do dzisiaj) falą nietolerancji.

   Usuń
 3. Cyferki się zgadzają - na form "poza ciałem" przypadkiem nie siedziałeś? 😂

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie, forum na którym siedziałem jest już dawno skasowane.

   Usuń
  2. Łukasz, załóżmy, że właśnie przekonałeś jakiegoś pseudonaukowego oszołoma, że jest ciemny i potrzebuje wyrobić sobie naukowy sceptycyzm. Ten osobnik prosi cię o polecenie jednej książki, która da mu dobre wprowadzenie do tego tematu. Co to będzie za książka? Masz jakieś propozycje? Zaproponowanie książki typu np "samolubny gen" nie jest dobrym pomysłem, bo mamy tu do czynienia ze szczególnym przypadkiem zaniedbania intelektualnego, to za wysokie progi. Proponowana książka musi być specjalnie nacelowana na takie osoby. Czy istnieją książki tego typu w języku polskim?

   Usuń
  3. Tak. Zdecydowanie polecam Factfulness. Właśnie wyszło w języku polskim. Wczoraj miało premierę.

   Usuń
 4. Jestem neofitosceptykiem, sorry.

  OdpowiedzUsuń
 5. Jaką rolę odegrał Epoche i grupa racjonalisty ;-)

  OdpowiedzUsuń
 6. I jaki jest sens nabijanie się z cudów powszechnie uznanych? Aleś sobie wziął postać na widelec, o. Pio. Uwążaj, żeby on sobie Ciebie nie wziął w obroty bo wtedy będziesz naprawdę miał świat na głowie. A o cudzie eucharystycznym niedaleko Ciebie słyszałeś?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cud uznany, to prawie jak najprawdopodobniejsza teoria :) Łukaszu, muszę przyznać, że miewasz mocno nawiedzonych czytelników :)

   Usuń
 7. Na szczęście moja mama uczyła mnie biologii, a tak to już jest, że do rodziców ma się większe zaufanie niż do obcych ludzi. Dzięki temu słysząc rozbieżny przekaz z lekcji biologii i religii, ukierunkowałem swoje myślenie na naukowe podejście do tematu, teorię ewolucji, budowę komórki, DNA, mechanizmy działania. Zauważyłem też, że najczęściej ludzie, którzy wierzą w takie zabobony najczęściej mają ograniczoną wiedzę na temat tego jak to wszystko działa (na zasadzie nie znam się więc się wypowiem). Osoby, które posiadają szerszą wiedzę na temat biologii, chemii czy fizyki są raczej mniej podatne na wiarę w paranaukowe bzdety.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie każdy ma rodziców nauki, a każdy zasługuje na dobrą edukację.

   Usuń
 8. Hipotezy jak najbardziej mogą być absurdalne, z UFO i telekinezą włącznie. Chodzi o sposób wersyfikacji. Jeśli inspiracją są pomysły o obcej cywilizacji, to nic nie stoi na przeszkodzie metoda naukową je zweryfikować. MNic w tym złego ani antynaukowego. Nauka jest tam, gdzie jest zdolność do refleksji i weryfikacji. Czasem mocno "odjazdowe" hipotezy czy programy badawcze nie dość ,że emocjonalnie wspierają do poszukiwań, to jeszcze inspirują do poszukiwania tam, gdzie nikt nie szukał. Nie ma co się kajać i bić w piersi. :).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chyba bardziej się usprawiedliwiam młodym wiekiem. :-)

   Usuń
 9. Też miałam takie jazdy jako nastolatka, nawet OOBE osiągałam (z pewną pomocą). Drugi ciężki epizod nastąpił w ciąży, przez chwilę byłam antyszczepem, niepokoiły mnie doniesienia o zagrożeniu związanych ze szczepieniami i zaczęłam się zagłębiać w temat.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Eh tak, antyszczepionkowcy niestety strachem skutecznie zatruwają ludzkie umysły. :-(

   Usuń
  2. OBE samo w sobie to nie pseudonauka. Ludzie tego doświadczają, oczywiście to nie jest realne wyjście poza ciało, tylko wrażenia bycia poza ciałem. Pseudonaukowa jest np. interpretacja doświadczenia bycia poza ciałem jako podróży astralnej czy podobnego crapu.

   Usuń
 10. Wierzę w naukę i w Boga tak, jakoś to godzę. Nie lubię jak ktoś naśmiewa się z wiary.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też nie lubię jak ktoś naśmiewa się z mojej wiary w jaszczuroludzi którzy rządzą światem

   Usuń
  2. "Nie lubię jak ktoś naśmiewa się z wiary."
   Większość wierzeń jest śmieszna. Te nieśmieszne są niebezpieczne.

   Usuń
  3. Brawo - dwie solidne odpowiedzi pod adresem Anonima. Nie napiszę co myślę o autorach bo mi znów post zostanie ocenzurowany.

   Usuń
  4. Wiara i nauka nie powinna występować w tym samym zdaniu. Religia to choroba umyslowa, nauka to metoda poznania rzeczywistości.

   Usuń
  5. Michale Kaczorowski - pozdrawiam "zdrowego" czlowieka w twojej osobie.
   ROTFL

   Usuń
 11. Moja historia wygląda bardzo podobnie :) Całe szczęście, że uzmysłowiłam sobie parę rzeczy i przeszłam na "jasną stronę mocy". Pewnie gdzieś jeszcze mam "Ręce precz od tej książki" :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Coś jest z tym wiekiem gimnazjalnym :) Ja przesiadywałam na forum Paranormalium i np. uczyłam się widzieć aury innych ludzi (hehe). Na szczęście w liceum zainteresowałam się fizyką i genetyką co sprowadziło moją fascynację zjawiskami paranormalnymi jedynie do poczytywania w wolnych chwilach fantastyki ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Też w gimnazjum wierzyłem w podobne bajki. Próbowałem nauczyć się telekinezy i siałem propagandę wśród kolegów. Twierdziłem, że religia to ściema, ale nie potrafiłem nazwać się ateistą, bo wierzyłem w takie cuda. Na szczęście w technikum mi przeszło, a gdy uczyłem się na maturę z fizyki to zafascynowałem się nauką.

  Myślę, że tego typu historie to poważny problem wynikający w pewnym stopniu z systemu edukacji. Gdy dzieci muszą uczyć się nudnych wzorów z fizyki czy chemii to nie zauważają piękna i wartości metod naukowych. Zaczynają szukać czegoś co ich zaciekawi i zafascynuje. Nauka powinna być przekazywana z pasją i zaangażowaniem.
  Poza tym w szkole obok naukowych teorii i praw pojawiają się bajki szerzone na lekcjach religii przez co dziecku trudno odróżnić prawdę od mitu.
  Według mnie szkoła powinna dodatkowo uczyć tego w jaki sposób wyszukiwać prawdziwe informacje, jak odróżnić prawdopodobne teorie od pseudonaukowych wymysłów, oraz w jaki sposób najskuteczniej się uczyć.

  OdpowiedzUsuń
 14. Opis "nawrócenia na naukę" to przykład nuworysza, który chce być świętszy od papieża, dlatego przytoczę tutaj przykład węgierskiego lekarza Ignaza Philippa Semmelweisa, który zwalczał zakażenie "gorączką połogową" myciem rąk przed badaniem ciężarnej i został przez współczesnych lekarzy profesorów wyśmiany i wyrzucony z praktyki lekarskiej.
  Lobby profesorskie zarabia na głoszeniu jedynej słusznej teorii a ludzi podających argumenty doświadczalne ucisza.
  Nie będę się pastwił nad transformacją Lorenza, bo ona zakłada a priori nieistnienie ośrodka fal elektromagnetycznych (inaczej TL nie ma sensu) a fale istnieją i rozchodzą się tak jak inne fale w innym ośrodku ze skończoną prędkością (sic!) czyli ośrodek istnieje. TV działa.
  Podaję to jako przykład fałszowania nauki bo inżynierowie wiedzą o efekcie Sagnac'a i żyroskopy świetlne pracują w samolotach.
  "Negatywny wynik doświadczenia M-M" to przykład bezczelnego kłamstwa w każdym podręczniku wbrew rzeczywistości (pozytywne wyniki potwierdził doświadczalnie Dayton Miller, o którym podręczniki milczą).
  Polecam tekst https://wolnemedia.net/tlamszone-odkrycia-w-fizyce-2/
  Będzie tam o fałszerzu Arthurze Eddingtonie stwórcy Einsteina.
  Blogerowi polecam ochłodzenie umysłu bo Pana Boga za nogi nie złapał, jak sądzi, a historia nauki to przede wszystkim historia fałszowania rzeczywistości. (Nota bene NASA fałszuje zdjęcia z kosmosu bo NASA to DARPA.)
  Wiele przykładów podanych tu jako bzdury występuje realnie ale są sekowane przez oficjalną naukę i ośmieszane pseudonaukowymi tłumaczeniami profesorów a w laboratoriach wojskowych badane np. OOBE jest wywoływane w powtarzalny sposób technicznie i jest tylko potwierdzeniem, że sprytnie ułożone białko nie tworzy świadomości - nie siedzi ona w mózgu - ten to raczej jakiś interfejs.

  Przypadkowo trafiłem na blog ale zapamiętam . Może coś skomentuję.
  Motto: Tworzenie towarzystwa wzajemnej adoracji niczego nie posuwa do przodu.

  OdpowiedzUsuń
 15. Jak ja to rozumiem. Wiele lat temu rodzice prenumerowali Faktor X. Nie powiem, wkręciłam się. Na szczęście nie było wtedy internetu i internetowych for, gdzie bym mogła "pogłębiać wiedzę". Ciekawe, gdzie bym była dziś, gdybym miała taką możliwość. Choć powiem, że Twoje rewelacje mnie zszokowały :D

  OdpowiedzUsuń
 16. Bardzo ciekawy tekst! :)

  Tylko czemu włożyłeś "zjawiska niewyjaśnione" do jednej szufladki z UFO, parapsychologią i teoriami spiskowymi? Zjawiska niewyjaśnione to właśnie coś, czym w szczególny sposób nauka powinna się zajmować i je wyjaśnić! W przeciwieństwie do pozostałych wymienionych w zdaniu rzeczy - nie mamy tu żadnej presupozycji, jakichś z góry przyjętych aksjomatów (np. "UFO istnieje").

  Interesowanie się medycyną alternatywną też wydaje się nie zasługiwać na potępienie - dopóki oczywiście do weryfikacji stawianych przez nią tez stosujemy metodę naukową.

  Czym innym jest interesowanie się daną dyscypliną, czym innym - przyjmowanie faktów na wiarę.

  Ja w gimnazjum przeżywałam coś podobnego do Ciebie, również byłam zajarana dziwnymi zjawiskami. Z czasem, gdy zaczęłam się bardziej interesować nauką, ta fascynacja przerodziła się w ciekawość, skąd się bierze wiara ludzi w te zjawiska, jak dałoby się je wyjaśnić naukowo (a wiele się da). Mnóstwo wydarzeń opisanych w Biblii daje się wyjaśnić poprzez naturalne zjawiska, np. opisana manna z nieba mogłaby być wydzieliną pewnych roślin. "Samoistnie" przemieszczające się przedmioty mogą zmieniać położenie na skutek niezauważalnych dla oka drgań spowodowanych np. położeniem budynku przy ruchliwej ulicy. Niezwykłe uczucie, jakie ogarnia ludzi w kościele - efektem działania infradźwięków z organów. Wiara w jednorożce mogła się wziąć ze znajdywania zębów narwali. I tak dalej.

  Więc to do czego zmierzam, to tylko - wiele z tych niby niesamowitych rzeczy ma wyjaśnienie naukowe i to jest właśnie fantastyczne! :D

  OdpowiedzUsuń
 17. Kojarzysz forum i archiwum KIPPIN :) Tez mialem okres fascynacji paranaukami, ale po wykonaniu szeregu doswiadczen ktore rzekomo mialy lamac zasady fizyki, zmądrzałem :) Niestety wiekszosc "paranaukowcow" nie zadaje sobie trudu by cokolwiek samodzielnie zbadac, zmierzyc a jedynie bezmyslnie powtarza zaslyszane rewelacje.

  OdpowiedzUsuń
 18. Ja mialem prawie że identycznie + przeglądałem magia.pun.pl
  Do dziś śmieje się, jak wspominam, że próbowałem stworzyć kulę energii między palcami i miałem wrażenie "grzania w palce" po czym zszokowany krzyczalem, ze to dziala xD

  OdpowiedzUsuń