Teorie spiskowe na temat koronawirusa z Chin (SARS-CoV-2) i COVID-19

Z okazji epidemii koronawirusa SARS-CoV-2, pochodzącego z chińskiego Wuhanu, powstało sporo teorii spiskowych co do źródła problemu. Prawda jest taka, że patogen zaistniał na targu zwierzęcym, najprawdopodobniej przez kontakt nietoperzy z pangolinami (łuskowcami) i przeniósł się na ludzi. Tego typu miejsca, bardzo popularne w Chinach i innych krajach azjatyckich, są dosłownie wylęgarnią zarazków. Panują tam bardzo złe warunki sanitarno-epidemiologiczne, a rozmaite gatunki dzikich zwierząt są stłoczone obok siebie w klatkach, pojemnikach, siatkach, często w paskudnym brudzie. To idealne warunki do ewolucji patogenów. Mimo to w obiegu krąży szereg teorii spiskowych na temat pochodzenia koronawirusa z Wuhan czy leczenia COVID-19 – choroby, którą powoduje. Oto najgłupsze, najbardziej niepoważne lub najśmieszniejsze koncepcje tego nurtu.

koronawirus teorie spiskowe

Koronawirus to wina soi GMO

Międzynarodowa celebrytka z Indii, Vandana Shiva, w Polsce promowana głównie przez Wysokie Obcasy, oskarżyła soję GMO o obecną pandemię. Stwierdziła w lutym, że z paszy GMO zmodyfikowane geny dostały się do genomów zwierząt, przez co rozwinęły się w nich superwirusy, zdolne do przeskakiwania na ludzi. W rzeczywistości zarówno nietoperze (potwierdzone pierwotne źródło SARS i najprawdopodobniej także pierwotne źródło SARS-CoV-2), cywety (potwierdzone pośrednie źródło SARS), jak i łuskowce (prawdopodobne pośrednie źródło SARS-CoV-2), nie żywią się paszą GMO ani innymi roślinami GMO, zaś same zmodyfikowane sekwencje DNA są trawione, tak jak wszystkie inne, niezależnie od sposobu w jaki powstały. 


Koronawirus to zakwaszenie organizmu

Katarzyna Lewko, znana jako blogerka Pepsi Eliot, która kilka lat temu przekonywała, że wirusy nie istnieją, bo nikt ich nigdy nie widział i że zmyślono je by na nie szczepić (a dziś reklamuje na swoim blogu suplementy mające chronić przed wirusami), stwierdziła ostatnio, że infekcja koronawirusem to „zaburzenie równowagi lub rezerwy alkaicznej, innymi słowy, jest to już łagodna kwasica”. Katarzyna Lewko rekomenduje więc odkwaszanie i reklamuje produkty mające przeciwdziałać zakwaszeniu. Za stwierdzenie, że zakażenie koronawirusem to zakwaszenie, otrzymała nominację do Biologicznej Bzdury Roku 2020.

Przeczytaj także: Co usuwa koronawirusa SARS-CoV-2 i na jakich powierzchniach?

Zakażenie koronawirusem można leczyć wlewami z perhydrolu

Jerzy Zięba, znany biznesmen promujący nienaukowe metody „leczenia”, zalecał niedawno w swoim streamie na Facebooku, aby lekarze podawali swoim pacjentom wlewy z perhydrolu, czyli 30% roztworu nadtlenku wodoru. Środek ten ma działanie utleniające i jest żrący, a podawanie go do organizmu jakąkolwiek drogą (szczególnie dożylną), grozi utratą zdrowia i życia. Jeśli śmierć pacjenta ma oznaczać sukces w „leczeniu” zakażenia koronawirusem, to może i jest to skuteczne, ale osobiście bardzo wątpię w słuszność takiej definicji „leczenia”.

Przeczytaj także: Koronawirus z Wuhan. Fakty i mity

Koronawirusa wypuszczono z laboratorium w Wuhan

W styczniu i lutym mówiło się, że koronawirusa wypuszczono z laboratorium znajdującym się w Wuhanie. Na potwierdzenie tej tezy przytaczano nierecenzowaną publikację sugerującą genetyczne pokrewieństwo koronawirusa SARS-CoV-2 z sekwencją wirusa HIV. Koncepcja ta jednak szybko upadła – okazało się, że wspomniane badanie miało wady, było mocno krytykowane przez naukowców i zostało wycofane, zanim w ogóle doszło do jego prawidłowej recenzji (która i tak by nie przepuściła go do oficjalnej publikacji).

Przeczytaj także: Czy koronawirusa stworzono w laboratorium? Wywiad z wirusolożką z Oxfordu

Koronawirus został wymyślony, aby zmusić ludzi do szczepień i kontroli przez sieć 5G

Kolejna teoria spiskowa głosi, że koronawirusa całkowicie zmyślono, aby za kilka tygodni zmusić ludzi do podawania szczepionek, które w rzeczywistości zamiast uodparniać na nieistniejącego koronawirusa, będą zawierały nanocząsteczki, pozwalające na kontrolę umysłu poprzez aktywowanie sieci 5G. Ta teoria spiskowa po części pokrywa się z koncepcją Pepsi Eliot sprzed lat, że wirusy wymyślono aby szczepić. Alternatywna wersja jest o tym, że to sam wirus jest aktywowany przez 5G. Oprócz tego altmedowi influencerzy głoszą, że epidemia koronawirusa to kłamstwo mediów służące wprowadzeniu stanu wojennego, który pozwoli policji by z pielęgniarkami chodziła po domach i szczepiła na siłę dzieci, wbrew woli rodziców.

Przeczytaj także: Czy koronawirus przeniósł się na ludzi z pangolinów (łuskowców)?

Koronawirus i COVID-19 to sposób na depopulację ludzkości

Jeszcze jedna spiskowa koncepcja mówi o tym, że koronawirusa wypuścili najsilniejsi tego świata po to, aby zdepopulować ludzkość w imię walki niszczeniem planety, np. globalnym ociepleniem. W rzeczywistości, jak pisałem, wirus pojawił się najprawdopodobniej na targach zwierząt, ze względu na bardzo złe warunki jakie tam panują oraz przez samą popularność tego typu targów, wynikającą w dużej mierze z wiary w pseudonaukową medycynę chińską (np. wiara, że łuski pangolinów mają działanie lecznicze). Co więcej, koronawirus SARS-CoV-2 zabija mniej więcej 2-7 osób na sto (śmiertelność zależy od regionu, dostępu do służby zdrowia, wieku, kondycji zdrowotnej, płci), głównie starszych, chorych i osłabionych. Daleko mu do dżumy, czy tym bardziej tego, do czego przyzwyczaiły nas postapokaliptyczne filmy i seriale. Oprócz tego istotny jest fakt, że poza niektórymi regionami Azji i Afryki trudno mówić o przeludnieniu, a naukowcy i demografowie coraz częściej alarmują o ogromnym niżu demograficznym (zwłaszcza w UE), który w perspektywie kilku dekad może przynieść poważny kryzys społeczny – nie mniej groźny od kryzysu klimatycznego, epidemiologicznego czy wojennego. Trudno więc bronić tezy, by rządom najważniejszych gospodarek (Chin, USA i UE) zależało na depopulującej epidemii.
Łukasz Sakowski. Czytaj więcej
  Skomentuj na blogu
  Skomentuj na facebooku

18 komentarze :

 1. Można się uśmiać. Czasami zaskakuje głupota ludzi. Jest to spowodowane oczywiście różnymi czynnikami. Zazwyczaj jest to wypowiadanie się na jakiś temat nie mając o nim zielonego pojęcia.

  OdpowiedzUsuń
 2. 3 główne czynniki wypisywania fake newsów:
  - Pieniądze
  - Sława
  - Władza
  Ewentualnie jeszcze wchodzi w grę idiotyzm, ale to już raczej marionetki zwykłe.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja tam swoje wiem: koronawirus to spisek Netflixa, PornHuba i ZUSu.

  OdpowiedzUsuń
 4. No i jeszcze Event 201, czyli Bill Gates chce zarobić na szczepionkach ...

  OdpowiedzUsuń
 5. To wirus na pewno z Facebooka

  OdpowiedzUsuń
 6. Wymyślanie teorii spiskowych może też być niezłą zabawą. Rzucasz ludziom głupoty i obserwujesz jak się zachowują. Ot kolejny eksperyment społeczny.

  OdpowiedzUsuń
 7. Widzę, że wszyscy tutaj operuja wiedzą z tv, jeszcze poklepcie Naszego ministra za to, że zarządził maseczki :D i wierzcie cały czas w dobra wolę fundacji gatesow, którzy oficjalnie zostali oskarzeni o wywieranie wpływu na WHO, pewnie zrobili to z dobrej woli i chęci żeby uratowac ludzkośc. Tym właśnie objawia się tępota takich ludzi jak wy, pewnie dalej sadzicie że palenie jest zdrowe? owieczki

  OdpowiedzUsuń
 8. Ale niestety od groma ludzi wierzy w te baśnie i są w tej grupie też moi znajomi..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Synek. Tyle, że nie baśnie bo duchy faktem. I Natalia Kowalska to dobrze wie.

   Usuń
  2. Tyle, że nie baśnie bo duchy są faktem. I Natalia Kowalska to dobrze wie.

   Usuń
 9. ludziska wierzta w cochceta, jak Wam to dobrze robi

  OdpowiedzUsuń
 10. Skąd Pani czerpie swoją ,,wiedzę" wirusolożka z oxfordu?zna ją Pani? wielu wirusologów ma dokładnie inne zdanie-argument przeciw arguentowi naukowców - dla zwykłych ludzi. Z całym szacunkiem, ale pani kontrargumenty są słabe. Przykre, że ludzie finansują takie blogi. To chyba choroba biegunowa jak u nas w ministerstwie. Dzieci w szkołach nie muszą nosić maseczek od września, za to w innych miejscach publicznych obostrzenia. Czekam na chodzenie na czworaka bo wirusolodzy z WHO odkryją, że to leczy!

  OdpowiedzUsuń
 11. Jak się dobrze zastanowić, teorie spiskowe przekształcają się w rzeczywistość.jesli nawet pandemie nie jest zaplanowana,ludzi pozbawia się swobód obywatelskich,Próbuje się zlikwidować pieniądz,wprowadzając operację bezgotówkowe.obym się myliła,że są to tylko teorie spiskowe.

  OdpowiedzUsuń
 12. Uwielbiam czytać bloga tak rozsądnej osoby. Nie poznaliśmy się nigdy na żywo, ale, jak się skończy pandemia, z chęcią wyjdę z Tobą na piwo (też mieszkam w Poznaniu) ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. "W rzeczywistości, jak pisałem, wirus pojawił się najprawdopodobniej na targach zwierząt, ze względu na bardzo złe warunki jakie tam panują" Dlaczego "najprawdopodobniej". Czy tylko ja uważam że to Chinom, USA i reszcie świata powinno zależeć żeby wyjaśnić do podszewki wszystkie wątpliwości. Zwróćmy uwagę na jeszcze jedną teorię spiskową. Jest to powiązanie pandemii z nieuchronnym najprawdopodobniej;) światowym kryzysem ekonomicznym, który będzie musiał wpędzić z powrotem setki miliony ludzi w nędzę. Mówi się o wielu państwach w Afryce, Indiach, Azji itd. Oczywiście taki stan rzeczy okaże się zbawienny dla klimatu. Umrze popyt, stanie wiele fabryk, przestaną truć kominy itd Zdewastowana ziemia odetchnie na jakiś przynajmniej czas. Wielki globalne korporacje nie stracą. Najbogatsi z bogatych ponoć już są o 20 procent bogatsi niż przed pandemią. To tylko teoria jedna z wielu, nie ma co się do niej przyzwyczajać.

  OdpowiedzUsuń
 14. Trafiłem tu przypadkiem szukając czegos, ale widzę że dobrze trafiłem bo zostały tu zebrane prawdy o obecnej ściemie pandemicznej z jakimś bzdurnym stwierdzeniem na początku wpisu.

  OdpowiedzUsuń