Zwykle piszę o pozytywnych aspektach aktywności BigPharma, czyli gałęzi tworzonej przez koncerny farmaceutyczne. Istnieją jednak także złe strony działalności tego sektora. O ich szczegółach rozmawiam w dzisiejszym odcinku „Teoretico – podcast teoretyczny” z Sylwią Ziółkowską – lekarką, farmaceutką, ekspertką Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych oraz dziennikarką medyczną portalu mgr.farm.

 

koncerny farmaceutyczne
Siedziba Purdue Pharma, głównego koncernu odpowiedzialnego za fabrykowanie danych dot. uzależnień od leków opioidowych i wywołanie epidemii uzależnień od opiatów i leków opioidowych w USA. Koncern od 2019 roku próbuje uniknąć kar finansowych, a rodzina Sacklerów – właściciele Purdue – odpowiedzialności indywidualnej. Fot.: John9474/Wikimedia z późn. zm.

 

Koncerny farmaceutyczne

Niemoralne eksperymenty na ludziach, kontrowersyjne posunięcia w kwestii badań nad antybiotykami, fabrykowanie danych w zaleceniach do silnie uzależniających leków. Ponadto stawianie zysków udziałowców ponad życiem ludzkim i dobrem społecznym. To tylko niektóre z wątpliwych posunięć BigPharmy. W część z nich zamieszany jest również koncern Pfizer i próbująca uniknąć odpowiedzialności Purdue Pharma. Zagadnieniom tym poświęciłem nowy odcinek „Teoretico”.

 

Podcast „Teoretico” można wysłuchać za pomocą: SpotifyAnchoriTunes/Apple PodcastPodcast AddictGoogle PodcastsCastbox, Podkasty.info, RSS.

 

 

Jeżeli podoba Ci się mój podcast oraz doceniasz pracę, jaką wkładam w pisanie artykułów na tej stronie, zachęcam do dołączenia na moim profilu w serwisie Patronite. To przede wszystkim dzięki wsparciu Patronów mogę tworzyć treści, publikować je, jak również utrzymywać samą stronę. Pięć lub dziesięć złotych miesięcznie nie jest dla jednej osoby dużą kwotą. Ale przy wsparciu wielu staje się realnym, finansowym patronatem bloga.

 

 

Najnowsze wpisy

`

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *