Polityk Marcin Józefaciuk, poseł KO do bieżącej kadencji sejmu, powiedział w wywiadzie dla „Dużego Formatu”, że Reiki to system uzdrawiania dolegliwości fizycznych i psychicznych. Niestety nie ma tak łatwo: koncepcja Reiki nie jest wcale taka skuteczna, nie ma też podparcia w nauce.

 

 

Strona „To Tylko Teoria” i Biologiczna Bzdura Roku istnieją w dużej mierze dzięki wsparciu Patronów i Patronek. Jeśli chcesz wesprzeć moją działalność, możesz to zrobić na moim profilu Patronite.

 

Marcin Józefaciuk Biologiczna Bzdura Roku 2023
Marcin Józefaciuk. Źródło: Facebook: Marcin Józefaciuk – Twój Poseł, z późn. zm.

 

Reiki to co najwyżej placebo

„Reiki to metoda z zakresu medycyny alternatywnej, która polega na przykładaniu rąk do ciała osoby poddawanej zabiegowi. Ma na celu – zgodnie z dostępnymi informacjami – <uzdrowienie fizyczne i psychiczne>. Co mówi o tym nauka? Nie istnieją dowody naukowe, które jednoznacznie potwierdzałyby skuteczność tej metody w terapii schorzeń” – komentuje wypowiedź posła dr Bartosz Fiałek, naukowiec i lekarz.

 

 

„Istnieje niewielka liczba dostępnych badań i niektóre wykazują pozytywne działanie reiki w redukcji stresu, natomiast inne nie wykazują żadnego rezultatu. Uznaje się, że potencjalnie pozytywne następstwa reiki, np. zmniejszenie stresu, relaksacja, są wynikiem efektu placebo. Należy bezwzględnie wskazać, iż reiki nie jest metodą, która może być wykorzystywana w leczeniu fizycznych ani psychicznych jednostek chorobowych czy zaburzeń. Tym bardziej nie może zastępować interwencji specjalistycznych o udowodnionych skuteczności i bezpieczeństwie. Rezygnacja z doświadczeń medycyny klasycznej na rzecz reiki oraz innych narzędzi wykorzystywanych w medycynie alternatywnej może prowadzić do groźnych dla zdrowia i życia powikłań” – podkreśla lekarz.

 

Jak to jest, że czasami tego typu metody wydają się pomagać? Istnieje dość proste wyjaśnienie tego zjawiska. Może ono poprawiać nastawienie czy motywować do działania. To swego rodzaju terapia „poznawczo-behawioralna”. A gdy chory ma problemy natury psychosomatycznej lub gdy wynikają one z silnego stresu, cokolwiek co sprawi, że człowiek odwróci swoją uwagę od obsesyjnego myślenia o „chorobie” albo doprowadzi do relaksacji, może poprawić jego stan. Dlatego, jeśli już mówić o „uzdrawianiu rękami” to raczej jako o formie poprawy nastroju w niektórych stanach psychosomatycznych.

 

 

Biologiczna Bzdura Roku 2023

Plebiscyt organizowany jest regularnie od 2016 roku. Prowadzenie go ma na celu promowanie faktów o szeroko rozumianych naukach przyrodniczych, jak również popularyzowanie sceptycyzmu, racjonalizmu oraz weryfikowania faktów.

 

Plebiscyt „Biologiczna Bzdura Roku” organizowany jest także dzięki wsparciu Patronów i Patronek. Szczególne podziękowania dla najhojniejszych osób, a są to: Marcin, Grzegorz, Marcin, Małgorzata, Łukasz, Kacper, Mariusz, Miłosz, Agnieszka, Magdalena, Tomasz, Paweł, Katarzyna, Jacek, Andrzej, Marek, Adam, Radosław, Daniel, Wojciech, Michał.

 

 

Najnowsze wpisy

`

2 komentarze do “Marcin Józefaciuk nominowany do Biologicznej Bzdury Roku 2023

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *