Na posiedzeniu sejmowej Komisji Energii i Klimatu poseł Marek Suski powiedział, że polskie lasy i zielone uprawy pochłaniają więcej CO2, niż emitujemy. Nie jest to prawda, dlatego polityk otrzymał nominację do Biologicznej Bzdury Roku 2021.

 

Marek Suski Biologiczna Bzdura Roku 2021

 

Marek Suski, lasy i emisja CO2

Zasadniczo można mówić o emisji gazów cieplarnianych oraz o ich sekwestracji. Pierwszy etap polega na dodawaniu do atmosfery dwutlenku węgla, metanu czy tlenku azotu. Przede wszystkim w wyniku wydobycia i spalania paliw kopalnych, ale także hodowli bydła czy upraw ryżu. Drugi to pochłanianie względnie wolnego węgla – naturalnie lub wycelowanymi działaniami człowieka.

 

Stężenie gazów cieplarnianych do około XIX wieku nie było zaburzone przez działalność energetyczną na masową skalę. Dla zapewnienia bilansu wystarczyły drzewa, torfowiska czy oceany. Sytuacja uległa drastycznej, szybkiej i obszernej zmianie. Zaczęto spalać zgromadzone przez miliony lat złoża węgla oraz gazu. I to w połączeniu z wycinaniem lasów, będących również rezerwuarami tego pierwiastka.

 

 

Przykrywana gazowym cieplarnianym kocem planeta zaczęła się więc siłą rzeczy stopniowo podgrzewać. Zaburzyło to także naturalne mechanizmy regulacji klimatu i pogody. Związane choćby z prądami morskimi, cyrkulacją powietrza, powierzchnią lodowców. W efekcie zaczęło dochodzić do niepożądanych zjawisk, takich jak topnienie lodowców czy zakwaszenie oceanów.

 

Czy nasze lasy i zielone uprawy niwelują polskie emisje? „Ten bilans nie wychodzi na zero już od wielu lat. Zarówno w skali Polski, jak i w skali świata, emitujemy dużo więcej gazów cieplarnianych niż nasza przyroda i planeta może znieść i przetworzyć. Gdyby to, co mówił Marek Suski, było prawdą, nie mielibyśmy kłopotu ze zmianą klimatu. A mamy i to poważny” – komentuje specjalistka od energetyki jądrowej, Urszula Kuczyńska.

 

Biologiczna Bzdura Roku 2021

Głosowanie na Biologiczną Bzdurę Roku 2021 rozpocznie się pod koniec grudnia. Wszystkie wybrane i nominowane wypowiedzi są wcześniej opisywane i debunkowane. Wyniki plebiscytu opublikuję w pierwszej połowie stycznia następnego roku.

 

Biologiczna Bzdura Roku ma za zadanie popularyzowanie nauki oraz upowszechnienie pronaukowej narracji w dyskursie publicznym. Jej celem nie jest natomiast obrażanie, szydzenie ani wyśmiewanie osób nominowanych – do czego silnie zniechęcam.

 

 

Najnowsze wpisy

`

5 komentarzy do “Marek Suski – Biologiczna Bzdura Roku 2021

  1. W zasadzie zabrakło wyjaśnienia i kontrargumentu w tej pozycji. Są jakieś wiarygodne badania, które mogłyby poprzeć tę lub odwrotną tezę?

  2. Ale zauważ że już mamy pewność (prawie 100%) że neonikotynoidy za którymi tak obstajesz wpływają na jakość snu zapylaczy, co przekłada się na ich słabsze „wyniki” u większą śmiertelność.
    może zatem pora sobie samemu tę nagrodę przyznać?

  3. Wierzę że t bzdury, a wolałbym wiedzieć. W wyjaśnieniach nie podano żadnych cyferek- ile emitujemy szacunkowo CO2 a ile jest pochłaniane?

  4. Jeżeli wzrost temperatury miałby być dowodem na zwiększoną produkcję dwutlenku węgla to jak się ma do okresów schłodzenie i ocieplenia które mamy opisane w kronikach A te starsze znamyz badań archeologów

  5. Wypowiedź Suskiego jest tylko nieprecyzyjna. Na jego korzyść można zinterpretować to zdanie jako: „Polskie lasy i uprawy zielone pochłaniają więcej CO2 niż jest w Polsce emitowane.” Wydaje się również głupie, ale jeśli przyjmiemy, że CO2 napływa z Niemiec wraz z przeważającymi zachodnimi wiatrami, to wtedy bilans wyartykułowany przez Suskiego może być prawdziwy.

    PS. Nie twierdzę, że Suski tak myślał.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *