9 stycznia zakończyło się głosowanie na Biologiczną Bzdurę Roku 2021. W plebiscycie oddano łącznie 7239 głosów, a kolejność nominowanych pod względem liczby uzyskanych głosów znajduje się poniżej. Zwycięska wypowiedź symbolicznie otrzymuje wirtualną statuetkę Alternatywnej Zięby. Na końcu znajdują się łącza do wyników plebiscytu z poprzednich lat.

 

Biologiczna Bzdura Roku 2021 wyniki

 

Alternatywna Zięba 2021
Statuetka zaprojektowana przez Sygnis

 

1 – Anna Maria Żukowska

Polityczka zdobyła 23,2% głosów i pierwsze miejsce za wypowiedź, że zdarzają się biologiczni mężczyźni rodzący dzieci. Merytoryczne wyjaśnienie błędu (debunk) znajduje się tutaj.

 

Żukowska Biologiczna Bzdura Roku 2021

 

2 – Jan Duda

Polityk otrzymał 20,1% głosów oraz drugie miejsce za wypowiedź, że homoseksualizm jest zaraźliwy. Merytoryczne wyjaśnienie błędu (debunk) znajduje się tutaj.

 

 

3 – Przemysław Czarnek

Polityk zdobył trzecie miejsce i 17% głosów za stwierdzenie, że ludzie żyli miliardy lat temu. Merytoryczne wyjaśnienie błędu (debunk) znajduje się tutaj.

 

Przemysław Czarnek Biologiczna Bzdura Roku

 

4 – Marcin Najman

Sportowiec zyskał 11,7% głosów za nominowaną wypowiedź o komórkach zabitego dziecka w szczepionkach przeciwko Covid19. Merytoryczne wyjaśnienie błędu (debunk) znajduje się tutaj.

 

Biologiczna Bzdura Roku 2021 wyniki

 

5 – Viola Kołakowska

Celebrytka otrzymała 6,9% głosów dzięki wypowiedź, że szczepienia powodują brak odpowiedzi immunologicznej na wirusa. Merytoryczne wyjaśnienie błędu (debunk) znajduje się tutaj.

 

Biologiczna Bzdura Roku 2021 Viola Kołakowska

 

6 – Jaś Kapela

Poeta i publicysta dostał 6,8% głosów za stwierdzenie, że wilki żywią są głównie roślinożerne. Merytoryczne wyjaśnienie błędu (debunk) znajduje się tutaj.

 

 

7 – Marek Suski

Polityk dostał 4% głosów za przekonywanie, że lasy i zielone uprawy w Polsce pochłaniają więcej CO2, niż jako kraj emitujemy. Merytoryczne wyjaśnienie błędu (debunk) znajduje się tutaj.

 

 

8 – Maria Kurowska

Polityczka dostała 3,7% głosów za wypowiedź, że stare drzewa nie produkują tlenu i nie przerabiają dwutlenku węgla. Merytoryczne wyjaśnienie błędu (debunk) znajduje się tutaj.

 

 

9 – Sylwia Spurek

Polityczka zyskała 2,7% głosów za stwierdzenie, że naukowe testy na zwierzętach są nieskuteczne. Merytoryczne wyjaśnienie błędu (debunk) znajduje się tutaj.

 

 

10 – Katarzyna Ratkowska

Psychiatra powiedziała, że białko kolca w kontekście szczepionki przeciwko Covid19 jest toksyczne i powoduje wiele powikłań, za co otrzymała 2,7% głosów (o 6 mniej od Sylwii Spurek). Merytoryczne wyjaśnienie błędu (debunk) znajduje się tutaj.

 

Biologiczna Bzdura Roku 2021 wyniki

 

11 – Janusz Korwin-Mikke

Polityk za wypowiedź, że wszystkie gatunki w Europie są inwazyjne, zyskał 1,2% głosów. Merytoryczne wyjaśnienie błędu (debunk) znajduje się tutaj.

 

 

Wydarzenie ma na celu popularyzację nauki i narracji pronaukowej. Wyniki z pozostałych lat: 2020, 2019, 2018, 2017, 2016.

 

 

Najnowsze wpisy

`

9 komentarzy do “Biologiczna Bzdura Roku 2021 – WYNIKI

 1. Z tą Żukowską to jeszcze bym się zastanawiał; kobita jest wprawdzie lewicowym odpowiednikiem Krystyny Pawłowicz, ale w porównaniu z innymi nominowanymi to aż tak bardzo od prawdy nie odbiegała. No, chyba że ma na myśli gatunek człowieka, wtedy całkowicie zasłużone. Ale to prawda, że w naturze jest możliwa męska ciąża, na przykładzie koników morskich i niektórych gatunków ryb z tej rodziny.

   1. Chyba, że ktoś słabo operuje językiem polskim.
    Przykład: „Pan krowa nazywa się byk” – kiedy ktoś nie zna słowa „samiec”.
    Pozdrawiam.

 2. Prawda jest taka, że większość z tych wypowiedzi w takiej formie jest bełkotem ludzi którzy nie posługują się językiem naukowym. Z drugiej strony (pomijam wyjątki typu najman) są to pewne skróty myślowe jak mniemam… Wydaje mi się że jestem w stanie nawet rozkodować wiekszosc wypowiedzi i stwierdzić co faktycznie autor miał na myśli jak np. Korwin ktoremu pewnie chodzilo o to że każdy z gatunków jest „inwazyjny” w znaczeniu takim, że zmierzać będzie do jak najwiekszego poszerzenia swojej liczebności i zajmowanego terenu. Nie usprawiedliwiam ich a jedynie stwierdzam że każdemu podobne zdanie pewnie sie zdazylo wypowiedzieć mając w zamiarze powiedzenie czegos wcale nie glupiego.

 3. Jak wyglada zgłaszanie nominacji do biologicznej bzdury roku 2022? Może warto by nominować Panią Anie Kolasińską (influencerke), która na swoim profilu przekazuje bardzo dużo bzdur o dietach, ćwiczeniach i funkcjonalności organizmu ludzkiego. Ostania informacja: organizm sam wytwarza do 200 mg glukozy dziennie…. Ważne jest promowanie zdrowego stylu życia i zdrowej diety ale tego typu głupoty, tylko dlatego aby promować wątpliwa dietę keto?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *