Kategorie:

Biologiczna Bzdura Roku 2021 – WYNIKI

9 stycznia zakończyło się głosowanie na Biologiczną Bzdurę Roku 2021. W plebiscycie oddano łącznie 7239 głosów, a kolejność nominowanych pod względem liczby uzyskanych głosów znajduje się poniżej. Zwycięska wypowiedź symbolicznie otrzymuje wirtualną statuetkę Alternatywnej Zięby. Na końcu znajdują się łącza do wyników plebiscytu z poprzednich lat.

 

Biologiczna Bzdura Roku 2021 wyniki

 

Alternatywna Zięba 2021
Statuetka zaprojektowana przez Sygnis

 

1 – Anna Maria Żukowska

Polityczka zdobyła 23,2% głosów i pierwsze miejsce za wypowiedź, że zdarzają się biologiczni mężczyźni rodzący dzieci. Merytoryczne wyjaśnienie błędu (debunk) znajduje się tutaj.

 

Żukowska Biologiczna Bzdura Roku 2021

 

2 – Jan Duda

Polityk otrzymał 20,1% głosów oraz drugie miejsce za wypowiedź, że homoseksualizm jest zaraźliwy. Merytoryczne wyjaśnienie błędu (debunk) znajduje się tutaj.

 

 

3 – Przemysław Czarnek

Polityk zdobył trzecie miejsce i 17% głosów za stwierdzenie, że ludzie żyli miliardy lat temu. Merytoryczne wyjaśnienie błędu (debunk) znajduje się tutaj.

 

Przemysław Czarnek Biologiczna Bzdura Roku

 

4 – Marcin Najman

Sportowiec zyskał 11,7% głosów za nominowaną wypowiedź o komórkach zabitego dziecka w szczepionkach przeciwko Covid19. Merytoryczne wyjaśnienie błędu (debunk) znajduje się tutaj.

 

Biologiczna Bzdura Roku 2021 wyniki

 

5 – Viola Kołakowska

Celebrytka otrzymała 6,9% głosów dzięki wypowiedź, że szczepienia powodują brak odpowiedzi immunologicznej na wirusa. Merytoryczne wyjaśnienie błędu (debunk) znajduje się tutaj.

 

Biologiczna Bzdura Roku 2021 Viola Kołakowska

 

6 – Jaś Kapela

Poeta i publicysta dostał 6,8% głosów za stwierdzenie, że wilki żywią są głównie roślinożerne. Merytoryczne wyjaśnienie błędu (debunk) znajduje się tutaj.

 

 

7 – Marek Suski

Polityk dostał 4% głosów za przekonywanie, że lasy i zielone uprawy w Polsce pochłaniają więcej CO2, niż jako kraj emitujemy. Merytoryczne wyjaśnienie błędu (debunk) znajduje się tutaj.

 

 

8 – Maria Kurowska

Polityczka dostała 3,7% głosów za wypowiedź, że stare drzewa nie produkują tlenu i nie przerabiają dwutlenku węgla. Merytoryczne wyjaśnienie błędu (debunk) znajduje się tutaj.

 

 

9 – Sylwia Spurek

Polityczka zyskała 2,7% głosów za stwierdzenie, że naukowe testy na zwierzętach są nieskuteczne. Merytoryczne wyjaśnienie błędu (debunk) znajduje się tutaj.

 

 

10 – Katarzyna Ratkowska

Psychiatra powiedziała, że białko kolca w kontekście szczepionki przeciwko Covid19 jest toksyczne i powoduje wiele powikłań, za co otrzymała 2,7% głosów (o 6 mniej od Sylwii Spurek). Merytoryczne wyjaśnienie błędu (debunk) znajduje się tutaj.

 

Biologiczna Bzdura Roku 2021 wyniki

 

11 – Janusz Korwin-Mikke

Polityk za wypowiedź, że wszystkie gatunki w Europie są inwazyjne, zyskał 1,2% głosów. Merytoryczne wyjaśnienie błędu (debunk) znajduje się tutaj.

 

 

Wydarzenie ma na celu popularyzację nauki i narracji pronaukowej. Wyniki z pozostałych lat: 2020, 2019, 2018, 2017, 2016.

 

 

 

Najnowsze wpisy

`

5 komentarzy do “Biologiczna Bzdura Roku 2021 – WYNIKI

 1. Z tą Żukowską to jeszcze bym się zastanawiał; kobita jest wprawdzie lewicowym odpowiednikiem Krystyny Pawłowicz, ale w porównaniu z innymi nominowanymi to aż tak bardzo od prawdy nie odbiegała. No, chyba że ma na myśli gatunek człowieka, wtedy całkowicie zasłużone. Ale to prawda, że w naturze jest możliwa męska ciąża, na przykładzie koników morskich i niektórych gatunków ryb z tej rodziny.

   1. Chyba, że ktoś słabo operuje językiem polskim.
    Przykład: „Pan krowa nazywa się byk” – kiedy ktoś nie zna słowa „samiec”.
    Pozdrawiam.

 2. Prawda jest taka, że większość z tych wypowiedzi w takiej formie jest bełkotem ludzi którzy nie posługują się językiem naukowym. Z drugiej strony (pomijam wyjątki typu najman) są to pewne skróty myślowe jak mniemam… Wydaje mi się że jestem w stanie nawet rozkodować wiekszosc wypowiedzi i stwierdzić co faktycznie autor miał na myśli jak np. Korwin ktoremu pewnie chodzilo o to że każdy z gatunków jest „inwazyjny” w znaczeniu takim, że zmierzać będzie do jak najwiekszego poszerzenia swojej liczebności i zajmowanego terenu. Nie usprawiedliwiam ich a jedynie stwierdzam że każdemu podobne zdanie pewnie sie zdazylo wypowiedzieć mając w zamiarze powiedzenie czegos wcale nie glupiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *