Głosowanie w plebiscycie „Biologiczna Bzdura Roku 2022”

Nieodzownym elementem plebiscytu na Biologiczną Bzdurę Roku jest głosowanie. Spośród wszystkich nominowanych wypowiedzi, ewidentnie błędnych merytorycznie i faktograficznie, głosujący mogą wybrać jedną, ich zdaniem najbardziej absurdalną. W wyniku głosowania wyłoniona zostanie Biologiczna Bzdura Roku 2022. Jej autor otrzyma natomiast symbolicznie i wirtualnie Alternatywną Ziębę. Wybór potrwa do 20 stycznia 2022 roku, a w kolejnych dniach ogłoszone zostaną wyniki.

 

ZAGŁOSUJ NA BIOLOGICZNĄ BZDURĘ ROKU 2022

 

 

 

Justyna Socha i przeszczepy

Justyna Socha, znana dotychczas z aktywizmu przeciwko programom szczepień ochronnych, zaangażowała się ostatnio także w walkę z transplantologią. W swoim komentarzu stwierdziła, że nie da się przeszczepić narządów od zmarłych dawców. Tymczasem nie jest to prawdą. Jeśli odpowiednio szybko pozyskane od zmarłego narządy umieści się we właściwych warunkach, mogą być one skutecznie przeszczepione. Szczegółowe omówienie nominowanej wypowiedzi Justyny Sochy znajduje się tutaj.

 

Justyna Socha plebiscyt do Biologicznej Bzdury Roku 2022

 

Janusz Korwin-Mikke i mRNA

Janusz Korwin-Mikke, znany powszechnie polityk, na początku roku 2022 wystąpił w nagraniu na portalu „Facebook”, gdzie przekonywał, że rozwinięcie skrótu mRNA to „modyfikacja RNA”. Jego wypowiedź miała antyszczepionkowy podtekst. Tak naprawdę mRNA oznacza matrycowe RNA, gdyż służy jako matryca do syntezy białka. Występuje ono naturalnie w każdym żywym organizmie ziemskim. Szczegóły nominacji dla Janusza Korwin-Mikkego znajdują się tutaj.

 

Janusz Korwin-Mikke Biologiczna Bzdura 2022

 

Łukasz Warzecha i homeopatia

Zajmujący się publicystyką Łukasz Warzecha napisał na platformie „Twitter”, że homeopatia to nie pseudonauka. Dodał też, że wykorzystuje ona znane i dowiedzione, naturalne substancje. Tymczasem preparaty homeopatyczne nie zawierają składników aktywnych biologicznie. Ich działanie ma bazować na tym, że zawarta w homeopatycznym „leku” woda czy cukier miała kontakt z domniemaną substancją leczniczą. Jest to oczywiście nieskuteczne podejście do leczenia. Homeopatia może działać jedynie na zasadach efektu placebo i nocebo. Po więcej szczegółów na temat wypowiedzi Łukasza Warzechy zapraszam tutaj.

 

Biologiczna Bzdura Roku 2022 Łukasz Warzecha

 

Ane Piżl i płeć oraz orientacja

Ane Piżl, która zdobyła popularność dzięki działalności na platformie „Instagram”, a od niedawna także prowadzeniu programu „Miasto Kobiet”, napisała wpis, gdzie przekonywała, że orientacja i płeć to umowne tożsamości, takie jak narodowość czy wyznanie. Podczas gdy płeć to fizyczna cecha biologiczna, a nie tożsamość, zaś orientacja to cecha psychologiczno-biologiczna. Dokładne merytoryczne omówienie nominowanej wypowiedzi Ane Piżl znajduje się tutaj.

 

Biologiczna Bzdura Roku 2022 Ane Piżl

 

Jarosław Kaczyński i alkoholizm

Jarosław Kaczyński, szeroko znany ze świata polityki, wygłosił sekwencję, w której przekonywał, że kobiety popadają w alkoholizm 10 razy szybciej od mężczyzn. Twierdzenie to nie ma umocowania w dowodach. Co więcej, znaczenie mają też dawki i struktura picia, a nie sumarycznie liczony czas. Faktem jest, że alkohol jest bardziej szkodliwy dla organizmu żeńskiego, ale o predyspozycji do uzależnienia decyduje nie płeć, lecz, przede wszystkim, zaburzenia psychiczne, względem których alkoholizm niejednokrotnie jest zjawiskiem wtórnym. Dokładne wyjaśnienie na czym polega błąd Jarosława Kaczyńskiego znajduje się tutaj.

 

Jarosław Kaczyński Biologiczna Bzdura Roku 2022

 

Biologiczna Bzdura Roku 2022: głosowanie

Głos w Biologicznej Bzdurze Roku 2022 można oddać TUTAJ. Podany adres e-mail do głosowania nie będzie wykorzystywany, służy on jedynie wyeliminowaniu oddawania więcej niż jednego głosu.

 

Wyniki poprzednich edycji: 2021, 2020, 2019, 2018, 2017, 2016.

 

Plebiscyt na Biologiczną Bzdurę Roku nie ma sponsorów ani lokowania produktów czy usług od reklamodawców. Jest to niezależna inicjatywa mająca na celu popularyzowanie nauki, racjonalnego myślenia, weryfikowanie informacji. Mogę ją organizować dzięki wsparciu Patronów i Patronek. Moją działalność można wesprzeć na moim profilu w serwisie Patronite.

 

 

Najnowsze wpisy

`

11 komentarzy do “Biologiczna Bzdura Roku 2022 – GŁOSOWANIE

 1. No tak…
  Wstawienie JK do grona kandydatów rozstrzygnęło z góry ten plebiscyt. A szkoda, bo jego wypowiedź jest tylko, tragicznie sformułowana, ale w ogólnym znaczeniu jest prawdziwa, bo kobiety są bardziej podatne na uzależnienie od alkoholu i bardziej na tym cierpią i niestety również wpływa ono negatywnie zarówno na ich rozrodczość jak i na zdrowie rodzonych dzieci.
  Najmniejszą szansę na zwycięstwo ma zapewne najbardziej rozpowszechniona wśród „oświeconych” bzdura o tymże płeć to umowna tożsamość…
  Efekt będzie taki że ludzie w większości płytko zainteresowani prawdą a bardziej inbą zapamiętają że kobiety wcale nie są bardziej podatne i wrażliwe na alkohol, a płeć to tylko kwestia umowna…

  1. Ciekawi mnie naukowa podstawa tej tezy. Jakieś badania, statystyki?! Bo tak na oko, to jednak wydaje się, że więcej jest alkoholików niż alkoholiczek.

 2. Tylko Ane Piżl!
  Fakt, że ma zawód ratownika medycznego rozbraja wszystkie argumenty tłumaczące, że tak na prawdę to co innego było na myśli. Biologia to biologia.

 3. Czy są dowody na skuteczność homeopatii?
  Homeopatia należy do niekonwencjonalnych metod terapii, a skuteczność jej działania nie została potwierdzona badaniami naukowymi. Wręcz przeciwnie. Dotychczasowe badania przeprowadzone przez naukowców niezależnych, a więc niepowiązanych z producentami leków homeopatycznych, wykazują brak efektywności preparatów homeopatycznych. Zgodnie ze współczesną wiedzą medyczną homeopatia może więc działać jak placebo, nie jest jednak uznawana za skuteczną metodę leczenia.
  MEDONET XD

 4. Dzień dobry Panu,
  uważam, że formularz głosowania powinien zostać przerobiony. W obecnym kształcie jako domyślnie jest zaznaczona jedna z propozycji do BBR2022. Taka konstrukcja formularza może zniekształcać oddane głosy. Należy także zaznaczyć, że propozycje w formularzu są w innej kolejności niż te prezentowane na powyższej stronie.

  Sugerowałbym zamiast pola typu selec wykorzystać pole typu radio bez zaznaczonej żadnej opcji na początku.

  Serdecznie pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *