4 lutego zakończyło się głosowanie na Biologiczną Bzdurę Roku 2023. W plebiscycie oddano 14841 głosów. Autor zwycięskiej bzdury otrzymuje symbolicznie statuetkę Alternatywnej Zięby. Na końcu są też wyniki z poprzednich lat. Wydarzenie „Biologiczna Bzdura Roku” ma charakter niekomercyjny, a organizuję je dzięki wsparciu Patronów i Patronek na moim profilu w Patronite.

 

Biologiczna Bzdura Roku 2023 wyniki
Statuetkę wygenerowała firma Sygnis

 

1 – Jaś Kapela

Jaś Kapela zostaje zwycięzcą Biologicznej Bzdury Roku 2023 za stwierdzenie, że koty to zwierzęta wegańskie. Zyskał 8506 głosów (57,3%). Omówienie jego wypowiedzi znajduje się tutaj.

 

 

2 – Magdalena Środa

Drugie miejsce otrzymuje Magdalena Środa, która uważa, że nie ma ani jednej cechy określającej płeć. Magdalena Środa otrzymała 2370 głosów (16%) Szczegółowe merytoryczne wyjaśnienie jej wypowiedzi jest tutaj.

 

 

3 – Maja Staśko

Podium zamyka Maja Staśko dzięki swojemu twierdzeniu, że prawem biologii jest, iż mężczyźni mogą zachodzić w ciążę. Za wypowiedź tę dostała 2230 głosów (15%). Tutaj wyjaśnienie słów Staśko.

 

 

4 – Jerzy Zięba

Czwarte miejsce jest dla Jerzego Zięby. Ogłosił on w 2023 roku, że cała wirusologia to domniemania, i że żaden wirusolog nie widział nigdy wirusa. Jerzy Zięba uzyskał 531 głosów (3,6%). Wyjaśnienie jego wypowiedzi jest dostępne tutaj.

 

 

5 – Aleksandra Kisiel

Kolejną pozycję zajmuje Aleksandra Kisiel „Kisielle” za stwierdzenie, że odchudzanie nie przynosi jakichkolwiek efektów, czym zachęcała osoby otyłe do porzucenia odchudzania. Influencerka dostała 458 głosów (3,1%), natomiast debunk jej słów znajduje się tutaj.

 

 

6 – Grzegorz Braun

Szóste miejsce należy do Grzegorza Brauna, który powiedział, że homoseksualiści żyją krócej i nazwał homoseksualność „zboczeniem” (parafilią seksualną). Grzegorz Braun uzyskał 380 głosów (2,6%). Jego wypowiedź wyjaśniona jest tutaj.

 

 

7 – Iwona Wierzbicka

Przedostatnie miejsce zajęła Iwona Wierzbicka za stwierdzenie, że soja to jedyny produkt zawierający zarazem białko i węglowodany, i że jest z tego powodu niekorzystna do jedzenia. Influencerka dostała 254 głosy (1,7%). Debunk jej słów znajduje się tutaj.

 

 

8 – Marcin Józefaciuk

Plebiscyt na Biologiczną Bzdurę Roku 2023 zamyka Marcin Józefaciuk z 112 głosami (0,8%) za wypowiedź na temat reiki, wyjaśnioną merytorycznie tutaj.

 

 

Wyniki z poprzednich lat: 2022202120202019201820172016.

 

Plebiscyt „Biologiczna Bzdura Roku” organizowany jest także dzięki wsparciu Patronów i Patronek. Szczególne podziękowania dla najhojniejszych osób, a są to: Marcin, Grzegorz, Marcin, Małgorzata, Łukasz, Kacper, Mariusz, Miłosz, Agnieszka, Magdalena, Tomasz, Paweł, Katarzyna, Jacek, Andrzej, Marek, Adam, Radosław, Daniel, Wojciech, Michał.

 

 

Najnowsze wpisy

`

5 komentarzy do “Wyniki Biologicznej Bzdury Roku 2023

  1. Czy można prosić o komentarz do tej publikacji? Wynika z niego, że wypowiedź Magdaleny Środy, użyta w w plebiscycie, została przez organizatora zmanipulowana.

    naukowy.blog.polityka.pl/2024/02/08/plec-sroda-i-biologiczna-wcale-nie-bzdura-roku/

    1. Obawiam się, że autor tej polemiki pomylił kwestię płci z cechami płciowymi i co więcej, oparł swoje tezy na podstawie zaburzeń czy aberracji. Na tej samej zasadzie mógłby argumentować, że Homo sapiens nie jest gatunkiem z 46-chromosomami, dwunożnym czy posiadającym umiejętność mowy, bo istnieją osoby np. 47XXY, osoby urodzone bez nogi czy osoby nieme.

  2. Za to niektóre wpisy na tym blogu gwarantują autorowi złoty glob w bzudrach, manipulacjach i fake newsach. Najlepiej żeby tylko została ta nagroda wydana, szanownemu panu, w sianem zalanym Paryżu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *