Kategorie:

Narcyzi częściej wierzą w teorie spiskowe. Ale dlaczego?

Istnieją pewne cechy, które sprawiają, że dana osoba jest skłonna do wiary w teorie spiskowe, niezależnie od okoliczności. Są też sytuacje, przez które okazjonalnie nawet racjonalni ludzie mogą uwierzyć, że jakiś nierealny ciąg zdarzeń naprawdę mógł mieć miejsce. Ale czy każdy jest na nie podatny? Badania wykazują, że istnieje pewien związek pomiędzy przyjmowaniem teorii spiskowych a narcystycznymi cechami osobowości. Prowadzi je między innymi prof. Aleksandra Cichocka, psycholożka polityczna z University of Kent. Poprosiłem ją o rozmowę na temat teorii spiskowych i narcyzmu w ramach podkastu „Teoretico”, który można odsłuchać poniżej.

 

teorie spiskowe
Wizualizacja z programu DALL-E po wpisaniu słów dotyczących teorii spiskowych, z późn. zm.

 

Teorie spiskowe i narcyzm

W jaki sposób narcystyczne cechy osobowości wpływają na predyspozycję do wiary w teorie spiskowe? Czy potrzeba dominacji, poczucie uprzywilejowania lub wielkościowości mogą prowadzić do łatwowierności? Jak z uznaniem dla teorii spiskowych łączy się narcystyczna zazdrość bądź arogancja? Czy urojone porwania przez UFO mogą wynikać z narcyzmu? I czy każdy, kto wierzy w teorie spiskowe, ma narcystyczny rys osobowości? A może jest tak, że istnieją pewne uniwersalne przymioty i życiowe okazje, przez które od czasu do czasu jako ludzie stajemy się podatni na dezinformację? Prof. Aleksandrę Cichocką zapytałem też, jak dokładnie wyglądają badania, które prowadzi oraz czy istnieją inne specyficzne cechy, przez które ludzie są skłonni wierzyć w teorie spiskowe. Ciekawym zagadnieniem, które poruszamy, jest też to, czy wiara w teorie spiskowe jest coraz powszechniejsza, jak również czy narcyzm (a może histrioniczność) osiąga rozmiary epidemii.

 

 

Nagranie w formie podkastu można odsłuchać także za pomocą: SpotifyAnchoriTunes/Apple PodcastPodcast AddictGoogle PodcastsCastboxPodkasty.infoRSS.

 

 

Podkast ten mogłem nagrać dzięki wsparciu na portalu Patronite. Jeśli się Państwu podoba, zachęcam do odwiedzenia mojego profilu w tym serwisie i dołączenia do moich Patronów. Pięć lub dziesięć złotych nie jest dużą kwotą. Jednak przy wsparciu wielu mogę dzięki niemu poświęcać czas na pisanie artykułów, nagrywanie podkastów oraz utrzymywać i rozwijać stronę.

 

 

Najnowsze wpisy

`

2 komentarze do “Narcyzi częściej wierzą w teorie spiskowe. Ale dlaczego?

  1. Za komuny w ZSRS przeciwników ustroju załatwiano wpisaniem na listę „schizofreników bezobjawowych” , dziś tę samą metodę dyskredytacji stosuje się wobec przeciwników systemu tylko nazywa się ich „narcyzami”…

    1. Twój komentarz idealnie obrazuje ten obrazek. 🙂
      demotywatory.pl/4996758/Studiuj-kilka-lat-Przez-kolejne-kilka-zrob-doktorat-Pracuj-w

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *