środa, 1 marca 2017

Gotowanie wody dwa razy jest szkodliwe? Internetowy mit vs. rzeczywistość

Niedawno po sieci rozeszła się wieść, że gotowanie wody dwa razy lub więcej sprawia, że ta staje się toksyczna, szkodliwa, trująca. Wszystko, co najgorsze. Artykuł o tym pojawił się na podportalu Wirtualnej Polski – abcZdrowie. Jakiś czas temu opisywałem pseudomedyczny wpis właśnie stamtąd, wyjaśniając zamieszczone w nim głupoty. Czy i tym razem portal abcZdrowie opublikował paranaukowy tekst, niepoparty źródłami i sprzeczny z naukową wiedzą na temat chemii czy toksykologii?

gotowanie wody 2 razy

Autorka artykułu, Ewa Rycerz, absolwentka filologii polskiej i pedagogiki wczesnoszkolnej (jak sama siebie opisuje) postanowiła napisać tekst na temat chemiczno-toksykologiczny na znanym portalu abcZdrowie. Nic dobrego z tego nie wyszło. Nie bez przyczyny, w końcu trudno od osoby bez wiedzy w tych tematach wymagać, by się na nich znała. Samozwańczych „znawców” próbujących robić za ekspertów od żywienia czy medycyny niestety nie ubywa. Ponieważ jednak nie brak kompetencji autorki czyni jej artykuł pełnym fałszywych informacji, bądźmy uczciwi i prześledźmy to, co napisała oraz merytorycznie wyjaśnijmy.

Przede wszystkim warto napisać na kogo w ogóle powołuje się Ewa Rycerz. Chodzi o Julie Harrison. Guru medycyny alternatywnej, nawrócona na „naturalne” metody „leczenia”, mimo że ocalona z raka piersi dzięki prawdziwej medycynie – chirurgii. Promująca dezinformacje na cały zestaw tematów standardowych dla tego typu osób: Candida, GMO, pola elektromagnetyczne, rtęć, żywa woda (którą w Polsce promuje Jerzy Zięba). Co więcej, autorka artykułu na abcZdrowie nie do końca rozumie o czym pisze jej guru, ponieważ przeinacza i tak już zwariowane tezy Julie Harrison. Sprawdźmy co dokładnie pisze Ewa Rycerz na podportalu Wirtualnej Polski.

Jak twierdzi ekspertka ds. żywienia Julie Harrison, ponowne podgrzewanie wody do temperatury wrzenia powoduje, że obecne w niej minerały stają się toksyczne.
Tak pisze autorka artykułu. Tyle, że po pierwsze, Julie Harrison nie jest ekspertką ds. żywienia, a przynajmniej w obliczu tego, o czym wyżej, trudno ją za takową uznać. Po drugie, ona wcale nie twierdzi w ten sposób – mamy tutaj przykład przeinaczania poglądów guru.

Gotowanie po raz drugi, a czasem nawet trzeci, sprzyja także wydzielaniu się niebezpiecznych dla zdrowia substancji. (...) Podczas gotowania część zawartych w wodzie soli mineralnych staje się nierozpuszczalna. Takie minerały odkładają się w nerkach, prowadząc do rozwoju kamicy nerkowej.
To nieprawda, nie sprzyja. Ale nawet gdyby sprzyjało, to zamiana w formy nierozpuszczalne byłaby bardzo dobra, ponieważ ten nierozpuszczalny osad (głównie węglany wapnia i magnezu, które nie są dla zdrowia niebezpieczne) opada na dno naczynia (np. czajnika) i nie trafia do zaparzanej kawy czy herbaty. Ponadto z uwagi na nierozpuszczalność, jego wchłanianie w jelitach (jeśli do nich trafi) tak czy inaczej będzie niskie. Straszenie tym jest więc w każdym możliwym wypadku całkowicie bezsensowne i bezpodstawne. Następnie Ewa Rycerz wylicza dalej.

Mowa tutaj o azotanach, arsenie i fluorkach. Związki te, szczególnie metale ciężkie, są dokładnie przebadane przez specjalistów, którzy stwierdzili, że zagrażają zdrowiu. (…) Arsen, gdy odkłada się w organizmie człowieka, prowadzi do zaburzeń płodności, chorób serca, jest także przyczyną kłopotów ze strony układu nerwowego.
Z wymienionych cząsteczek tylko arsen jest metalem ciężkim. Faktem jest, że spożywany w małych dawkach przez całe życie może zwiększać ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych. Na podstawie podlinkowanych badań WHO (Światowa Organizacja Zdrowa) ustaliła normę 10 ppb (czyli 10 cząsteczek na milliard cząsteczek), co wg szacunków daje ryzyko sześciu raków skóry na 10 tysięcy osób. Ryzyko to jest do przyjęcia, trzeba pamiętać też, że patrzymy na nie ze statystycznego i populacyjnego punktu widzenia. Ponadto skażenie arsenem wody w Polsce i ogólnie w świecie Zachodu jest dosyć rzadkie

gotowanie wody dwa razy
https://portal.abczdrowie.pl/dlaczego-nie-wolno-gotowac-wody-dwa-razy

Z azotanów powstają kancerogenne nitrozoaminy, które w pewnym stopniu przyczyniają się do rozwoju nowotworu krwi – białaczki oraz chłoniaka nieziarniczego.
Prawdą jest, że nitrozaminy są szkodliwe dla zdrowia, ale prawdą jest też to, że powstają one na przykład podczas przechowywania żywności, obróbki cieplnej jedzenia czy w żołądku na skutek kontaktu z silnie kwasowym środowiskiem (tam neutralizować ich szkodliwość może witamina C). W związku z działaniem rakotwórczym Unia Europejska dopuszcza 500 ppm (500 cząsteczek na million cząsteczek) azotanów w wodzie pitnej, a dla małych dzieci normy te są zaostrzone do 10 ppm. Więcej o normach w UE tutaj.

Można podsumować, że stężenie zanieczyszczeń w wodzie pitnej jest bardzo małe. Unia Europejska narzuca krajom członkowskim wysokie normy uzdatniania wody, które muszą być spełniane. Gotowanie wody dwukrotnie czy trzykrotnie nie sprawi, że odparuje np. połowa jej objętości, zwiększając tym samym stężenie szkodliwych substancji. Musielibyśmy gotować tę wodę bardzo, bardzo długo, a wykorzystując ją do zaparzenia kawy czy herbaty – nie robimy tego.

To jednak nie wszystko. Przegotowana woda jest pozbawiona dużej ilości tlenu, a co za tym idzie – staje się doskonałym środowiskiem do rozwoju różnych bakterii beztlenowych.
Stężenie tlenu w wodzie jest bardzo niskie, wynosi około 9 mg/l w temperaturze pokojowej. Rozpuszczalność gazów w wodzie maleje wraz ze wzrastającą temperaturą, dlatego podczas gotowania następuje odgazowywanie wody. Oprócz gazów w trakcie tego procesu usuwane są także lotne zanieczyszczenia, np. niskocząsteczkowe węglowodory czy różnorodne chloro- i bromopochodne. Z chwilą odłączenia źródła ciepła temperatura wody zaczyna spadać, a tlen z powietrza znów się w niej rozpuszcza, dochodząc w końcu do stężenia sprzed gotowania. Bakterie beztlenowe nawet bez tego nie powinny zaprzątać naszej głowy, bo w trakcie gotowana zostają w znakomitej większości uśmiercone (a już na pewno ich aktywne biologicznie formy). Przegotowaną wodę na ogół wykorzystujemy od razu lub w ciągu kilku-kilkunastu godzin od zagotowania, więc obawy o skażenie, zakładając że woda nie była skażona wcześniej, są bezzasadne. Tak samo jak rozważania nad stężeniem tlenu w kontekście zdrowia człowieka, bo przecież nie pijemy wody czy herbaty dla oddychania. Stężenie tlenu rozpuszczonego w wodzie ma duże znaczenie w hydrobiologii, ale nie w żywieniu ludzi.

Jak przekonują specjaliści, już po jednym dniu od zagotowania, nie powinniśmy pić wody, która ostygła w otwartym naczyniu. Powód? Mogły się w niej już rozwinąć kolonie bakterii.
To prawda. I właśnie dlatego należy ją ponownie zagotować, jeśli chcemy ją wypić (oczywiście jeśli widzimy jakieś kolonie bakterii, to należy taką wodę wylać). Drugie przegotowanie nie uczyni jej trującą, toksyczną, nie spowoduje uwolnienia szkodliwych związków, zabije za to drobnoustroje. Jeśli była zanieczyszczona wcześniej, to owszem, jest to problem, ale już przy pierwszym gotowaniu. Straszenie drugim jest bezpodstawne.

Na sam już koniec dodać mogę tyle, że chciałbym, by WP ze swoim abcZdrowie ostrożniej dobierała redaktorów do pisania artykułów. Pseudonaukowy tekst o gotowaniu wody przeszedł szerokim echem w polskiej sieci, dotarł nawet do mojego domu i to nie tylko do mnie. Wiem też, że problem nie kończy się na tym i poprzednio skrytykowanym wpisie na abcZdrowie, bo jest tam zdecydowanie więcej tego typu tekstów: powielających bzdury i szkodliwych dla niemających wiedzy i świadomości tematu odbiorców.

Artykuł napisałem we współpracy z dr chemii Michałem Szpakiem, specjalistą od chemii środowiskowej i analitycznej oraz analizy instrumentalnej.

Chcesz wesprzeć rozwój mojego bloga? Możesz to zrobić zostając jego patronem tutaj

20 komentarzy:

 1. Ech, i to jest problem dzisiejszych portali - teksty piszą "specjaliści", a później w Internecie roi się od fałszywych informacji. I ofiarami tego padają zwyczajni ludzie, którzy w danej tematyce się nie orientują, dlatego w pełni ufają temu, co przeczytają. Dobrze, że zdementowałeś tamten wpis, co nie zmienia faktu, że ta pani "redaktor" nawet przez sekundę nie powinna współpracować z portalem zdrowotnym, no chyba że jako człowiek od korekty tekst - to już jest w jej kompetencjach.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jeśli linkujesz do stron z bzdurami, to proponuję dodawać do linka atrybut "nofollow". Dzięki temu nie będziesz ich "wspierał" jakością swojej strony.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie zrobiłem hiperłącza, więc chyba wychodzi na to samo?

   Usuń
  2. postanowiła napisać _tekst_ na temat chemiczno-toksykologiczny
   ponieważ _przeinacza_ i tak już zwariowane tezy Julie Harrison

   ^ odnośniki bez atrybutu "nofollow".

   Usuń
 3. A z tym arsenem to może ja czegoś nie rozumiem, ale przyjmijmy nawet że mamy wodę skażoną arsenem. W jaki sposób zagotowana jeden raz jest ona nieszkodliwa, a dwa razy szkodliwa? ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zastanawiam się. ;-)

   Usuń
  2. A bo przy jednym gotowaniu arsen się utleni. Później gdy tlenu nie ma, tylko organika z bakterii beztlenowych, to arsen się redukuje.
   Ktoś kiedyś straszył arsenem V i arsenem III. Może tu jest pies pogrzebany?
   No a skąd arsen? Na pewno z czajnika platykowego, bo nikt nie wie co za szkodliwi syf stosują do produkcji, albo z grałek, bo skoro jest tam miedź, chrom, nikiel, to i rozpuszczalny arsen też będzie. ;)

   Usuń
  3. Arsen III jest bardziej toksyczny od V.

   Usuń
  4. Ubzdurali sobie, że podczas gotowania tyle wody wyparuje, że trzeba będzie jej znaczną ilość dolewać zwiększając stężenie. XD Dziwne, że jeszcze nie powiedzieli, że woda jest toksyczna sama w sobie i najlepiej w ogóle jej nie pić, wtedy żadne substancje w żadnym stężeniu nie będą nam się odkładać. XD Tak czy siak idąc ich logiką wypicie 2 herbat dziennie jest kilkusetkrotnie bardziej szkodliwe, niż wypicie jednej na 2 razy przegotowanej i dolanej wodzie. :P

   Usuń
 4. Jestem ciekawa czy to w czym podgrzewamy wodę ma znaczenie ? W sensie z czego jest zrobiony garnek/ czajnik ? Może tutaj tkwi ta dziwna teoria ?
  Naprawdę się dziwię, jak mogę upubliczniać takie głupoty bez konkretnych źródeł. Rozumiem, ze owa Pani może nie mieć wiedzy ale może ją uzupełniać w realne źródła.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Związki, z których stworzone są pojemniki na wodę - czy to garnki, czy butelki, czy puszki - mogą do wody przenikać.

   Usuń
 5. Z wykształcenia jestem chemikiem, ale jak usłyszałam o tym to myślałam, że padnę trupem ze śmiechu. Najgorsze jest to, że są osoby nieświadome absurdu i wierzące w takie brednie :(
  Marta

  OdpowiedzUsuń
 6. Patryk | Blog o żywieniu zbiorowym1 marca 2017 23:15

  Hej Łukasz! :)

  Artykuł na 5 ;) Bardzo dobrze, że napisałeś post na temat gotowania wody :)
  Przede wszystkim picie wody, która została zagotowana po raz 2 w czajniku nie jest szkodliwa :) Ciekawe skąd takie informacje ludzie biorą? Gotowanie wody czajniku powoduje wyniszczenie drobnoustrojów, tak jak zostało napisane w ww. poście. Należy też pamiętać, że dobra praktyka higieniczna GHP, która jest wdrażana w zakładach żywienia zbiorowego, również obejmuje jakość wody, jaką używa się w zakładach żywienia zbiorowego do przyrządzenia potraw, czy napoi i musi być badana przez Państwową Inspekcję Sanitarną. Należy też pamiętać, że jakość wody jest stale badana przez wcześniej wspomniany urząd, czyli PIS. Wymagania dotyczące wody, która jest przeznaczona do spożycia przez ludzi, musi spełniać określone normy pod kątem mikrobiologicznym, czy fizykochemicznym, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 13.11.2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Te rozporządzenie zostało wydane na podst. art. 13 ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków z dnia 7 czerwca 2001 r.
  Stan wody kranowej musi być odpowiedni i bezpieczny do spożycia przez człowieka, a obróbka cieplna wody jest bardzo ważna, która pozwala na wyniszczeniu drobnoustrojów. Podobnie jest z obróbką cieplną potraw, która również poz1oli na wyniszczenie bakterii chorobotwórczych np. bakterii Salmonella. Obróbka cieplna jest jedna ze środków kontroli, by wyeliminować zagrożenia, jakie mogą pojawić się podczas przyrządzania potraw w zakładach żywienia zbiorowego, dlatego też analizuje się takie zagrożenia podczas wdrażania systemu HACCP w zakładach gastronomicznych (6 etap wdrażania tego systemu).

  Pozdrawiam serdecznie,

  Patryk

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. z dnia 13.11.2017 r. ? to chyba ktoś od podróży w czasie. ;)

   Usuń
  2. Patryk | Blog o żywieniu zbiorowym2 marca 2017 19:39

   :D

   Przepraszam, miało być ,,zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 13.11.2015 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi".

   Usuń
 7. Jeden specjalista drugiego pogania:
  Cytuję:
  ,,Jak przekonują specjaliści, już po jednym dniu od zagotowania, nie powinniśmy pić wody, która ostygła w otwartym naczyniu. Powód? Mogły się w niej już rozwinąć kolonie bakterii.
  To prawda. I właśnie dlatego należy ją ponownie zagotować, jeśli chcemy ją wypić (oczywiście jeśli widzimy jakieś kolonie bakterii, to należy taką wodę wylać). ''

  Kończyłem biologię, mam pytanie do autora artykułu:
  W jaki sposób bez mikroskopu zobaczysz bakterie? Jeśli chodziło Ci o glony to w jeden dzień nie sądzę aby w zagotowanej wodzie utworzyła się widoczna kolonia glonów :p

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dlatego napisałem o kolonii, a nie pojedynczych bakteriach.

   Usuń
 8. Najlepiej zamontować sobie filtr wody w domu i nie przejmować się takimi pseudonaukowymi bzdurami ��

  OdpowiedzUsuń
 9. Ach te mity, czasem trudno się już połapać w tym co zdrowe/niezdrowe, właściwe/ iniewłaściwe...

  OdpowiedzUsuń