Zeszłoroczny ranking polskich blogów naukowych (2016) stał się bardzo popularny i był pierwszym takim zestawieniem w Polsce. W związku z tym postanowiłem kontynuować tę inicjatywę na każdy kolejny rok, wzbogacając ją o ranking vlogów/youtuberów naukowych. Mojej ocenie podlegały następujące kryteria: jakość treści (merytoryczność, źródła, wzbudzenie zainteresowania), częstość publikacji treści (blogi długo nieaktualizowane zostały odrzucone, blogi bardzo rzadko uaktualniane traciły), popularność (zasięgi na platformie oryginalnej i w social media), odpowiedzialność (przemyślane, proedukacyjne treści), wygląd bloga/filmów na vlogach oraz inne, do których zaliczałem: niszowość i oryginalność czy zaangażowanie. Ranking za rok 2016 znajdziecie tutaj.


TOP 3 najlepszych polskich blogów naukowych

(kolejność bez znaczenia)

GMObiektywnie – blog poświęcony GMO, merytorycznie i obiektywnie przedstawiający informacje z zakresu postępu w badaniach, wprowadzaniu na rynek czy kwestii dotyczących rolnictwa. Prowadzony przez doktora nauk rolniczych, Wojciecha Zalewskiego.

Nauka o klimacie – blog-portal poświęcony klimatologii, meteorologii i fizyce atmosfery, edukujący przede wszystkim w zakresie globalnego ocieplenia, efektu cieplarnianego, zmian klimatycznych. Obala mity związane z powyższymi zagadnieniami, które krążą wśród opinii publicznej. Prowadzony jest przez fizyków atmosfery: profesora Szymona Malinowskiego i Aleksandrę Kardaś, fizyka jądrowego, Marcina Popkiewicza oraz architektkę krajobrazu Annę Sierpińską.

Patolodzy na klatce – blog poświęcony histologii, histopatologii, patomorfologii, który stał się bardzo popularny wśród studentów kierunków przyrodniczo-medycznych, a także wśród naukowców i lekarzy. Merytorycznych i ciekawych treści dostarcza lekarka, patomorfolożka Paulina Łopatniuk, doktoryzująca się na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym.

TOP 4-10 najlepszych polskich blogów naukowych

(kolejność bez znaczenia)

Nowa Alchemia – blog o fizyce, biofizyce, chemii i biochemii, prowadzony przez chemika i doktoranta, który regularnie opisuje ciekawe zjawiska, zagadnienia, czasem także związane bezpośrednio z życiem człowieka (np. technologia żywności).

Mitologia Współczesna – ciekawy blog socjologa, kulturoznawcy, semiotyka kultury Marcina Napiórkowskiego, o wierzeniach, poglądach, ideologiach, religiach i parareligiach ludzi Zachodu (UE, USA) w XXI wieku. Jeden z niewielu nieścisłych, nieprzyrodniczych blogów naukowych, któremu udało się zyskać większą popularność.

Puls Kosmosu – blog tłumacza i lektora języka angielskiego oraz astronoma i pasjonata, na którym znajdziemy mnóstwo dodawanych na bieżąco informacji i newsów dotyczących kosmosu, Wszechświata, astronomii, kosmologii.

Crazy nauka – blog-portal ogólnotematyczny o nauce, popularnonaukowy z szerokim wyborem opisywanych ciekawostek o świecie. Prowadzony przez małżeństwo Piotra i Aleksandrę Stanisławskich. Fanpage przynależny do Crazy nauki jest jednym z największych naukowych stron w polskiej części Facebooka.

Damian Parol – blog dietetyka z SGGW, Damiana Parola. Autor opisuje ciekawe zagadnienia dotyczące żywienia człowieka, wyjaśnia pseudonaukowe mity w temacie dietetyki i promuje racjonalne i zbilansowane sposoby żywienia.

Kwantowo – blog o fizyce, astronomii i kosmologii. Prowadzony przez historyka i prawnika, Adama Adamczyka. W odróżnieniu od Pulsu Kosmosu jest to blog o charakterze bardziej publicystycznym i szerszym tematycznie.

Profesorskie gadanie – blog profesora Stanisława Czachorowskiego z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, hydrobiologa i entomologa, na którym poruszane są tematy ogólnonaukowe: od edukacyjno-akademickich po popularyzację nauki.

TOP 3 polskich vlogów/kanałów YT naukowych

(kolejność bez znaczenia)

Uwaga! Naukowy Bełkot – kanał Dawida Myśliwca na Youtube popularyzujący wszelkie dziedziny nauki, od ścisłych i przyrodniczych, do humanistycznych i społecznych. W ciągu ostatniego roku zdobył dużą popularność. Angażował się też społecznie i zapewne długo pozostanie w pierwszej trójce polskich videoblogów.

SciFun – pod względem liczby obserwatorów jest to najpopularniejszy polski naukowy vlog. Choć publikuje stosunkowo rzadko, to materiały są merytoryczne i ciekawe (w zeszłym roku najlepszy film na kanale naukowym został wykonany właśnie przez SciFuna), głównie dotyczące technologii, choć nie tylko.

Astrofaza – kanał o astronomii, kosmologii i technologiach związanych z badaniem kosmosu. Nastawiony w swej rozrywkowo-slangowej formie i w przekazie głównie na młodszych widzów, regularnie aktualizowany. Autorem jest Piotr Kosek. 

TOP 5 polskich blogów naukowych o niszowej tematyce

(kolejność bez znaczenia)

Małe Rzeki – blog o małych, zwykle polskich rzekach, ich faunie i florze, ekosystemie. Zajmuje się też ochroną takich środowisk, nagłaśnia bezsensowne niszczenie małych rzek przez decyzje urzędnicze, organizuje akcje promocyjno-edukacyjne.

Myrmeblog – blog studenta biologii, Filipa, zaangażowanego w lokalne akcje popularyzowania nauki. O myrmekologii, czyli dziedzinie entomologii zajmującej się mrówkami.

Wulkany Świata blog Bartka, pasjonata wulkanów. Regularnie aktualizowany, z opisami poszczególnych wysp i innych miejsc, erupcji czy powiązanych zdarzeń.

Maszyny okiem dziewczyny – blog o maszynach, technikach, komunikacji miejskiej, interregionalnej, międzynarodowej i innych ciekawostkach z tym związanych, prowadzony przez Weronikę Olimpię Cieślak.

Neurosocjologia – blog łączący neurobiologię i socjologię, prowadzony przez doktoranta socjologii na Uniwersytecie Gdańskim. Kolejny blog, który nie jest typowo ścisły-przyrodniczy, a zasłużył na znalezienie się w rankingu.


Blogi i vlogi naukowe – nadzieje na rok 2018

(kolejność bez znaczenia)

Mała Psychologia – blog-portal o psychologii i socjologii, który wystartował niedawno z udaną akcją „A dowodzik jest?”, promującą racjonalne myślenie, sprawdzanie źródeł informacji, dementowanie fake newsów/postprawdy, czy mówiąc tradycyjnie: kłamstw. Jedna z największych nadziei na rok 2018.

Kasia Gandor – blog studentki biotechnologii, Kasi Gandor, o zagadnieniach biomedycznych, która ostatnio spróbowała też swoich sił w nagrywaniu filmików. Choć nie jestem zwolennikiem tej formy przekazu (preferuję czytanie), to jej nagrania są naprawdę przyjemne i niemęczące.

Pan Tabletka – blog naukowy, prowadzony przez parę chłopaków, Marcina i Artura, którzy są farmaceutami. Fachowo opisuje produkty farmaceutyczne, zahaczając też o kategorię bloga konsumenckiego.

Motyl i globus – prowadzony w bardziej tradycyjnym stylu vlog popularnonaukowy o geografii (w niewielkim stopniu także podróżniczy), którego autorem jest pasjonat przyrody, Marcin.

Gupia Nauka – vlog popularyzujący wiedzę o fizyce, którego autor póki co niestety się nie ujawnia. Jego materiały są natomiast godne polecenia, jeśli o merytoryczności mowa. 

Dodatkowo wyróżnione TOP 5 za rok 2017

(kolejność bez znaczenia)

Węglowy Szowinista – blog naukowy prowadzony przez popularyzatora nauki Mateusza Wielgosza. Opisuje przede wszystkim zagadnienia związane kosmosem, robotyką, klimatem, Ziemią, ochroną środowiska, astrobiologią i technologiczno-naukowymi wyzwaniami przyszłości.

Przed Kolumbem – blog o historii, archeologii, antropologii i etnografii Ameryk z czasów przedkolumbijskich. 

Nic prostszego – blog chemika, Rafała Marszałka, o zagadnieniach biomedycznych. Rzadko aktualizowany, ale gdy pojawiają się artykuły to są ciekawe i wartościowe.

Pogromcy reklam farmaceutycznych – rzadko aktualizowany, ale bardzo potrzebny blog farmaceutyczny. Prowadzony przez farmaceutkę, która krytycznie patrzy na reklamy farmaceutyczne suplementów diety, leków czy kosmetyków i je merytorycznie opisuje.

Glacjoblogia – bardzo rzadko aktualizowany, ale nieporzucony blog o glacjologii (nauka zajmująca się lodowcami) i klimacie poznańskiego naukowca z UAMu, Jakuba Małeckiego.

Blog naukowy wyróżniony za zaangażowanie społeczne


Medycyna po polsku – blog prowadzony aktualnie jedynie na Facebooku, który nagłaśnia szkodliwe społecznie, pseudomedyczne inicjatywy o różnym charakterze i zasięgu: lokalnym, ogólnopolskim, politycznym, społecznym, naukowym, kulturowym.

Najlepszy polski samodzielny fanpage naukowy w 2017 roku


Nauka, głupcze – szeroko tematyczny fanpage udostępniający różnorodne artykuły, zdjęcia, filmy, memy, grafiki, cytaty, ciekawostki i inne ze świata nauki, częściowo także w języku angielskim. 
Udostępnij na Google Plus

O autorze

Łukasz Sakowski. Biolog z Poznania. Czytaj więcej
  Skomentuj na blogu
  Skomentuj na facebooku

38 komentarze :

 1. A gdzie blog Platyny?

  OdpowiedzUsuń
 2. Jaki jest sens robić ranking skoro jest identyczny jak w zeszłym roku?

  OdpowiedzUsuń
 3. dość tendencyjnie nie ma "Pod Mikroskopem"

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bo jadą po proepidemikach?

   Usuń
  2. To ten koleś, który udawał, że jest lekarzem specjalistą z doktoratem, prawda? Po takiej wtopie trudno by go traktować poważnie.

   Usuń
 4. Odpowiedzi
  1. A ja odradzam. Zbyt dużo pseudonaukowych wpadek, często poważnych, się tam uzbierało.

   Usuń
  2. Też zauważyłem brak tego kanału i ciekawi mnie o jakie wpadki chodzi, można prosić o jakieś przykłady?

   Usuń
  3. Tak jak już ktoś napisał wyżej - udawał lekarza, choć nim nie jest. Gdy kłamstwo wyszło na jaw, zamiast przeprosić, "groził" autorom strony, którzy to ujawnili. Dodatkowo opowiadał głupoty w innych swoich filmikach, np. o antykoncepcji hormonalnej, gdy sprawa wyszła na jaw również zamiast przeprosić, zaczął się zasłaniać poglądami prywatnymi. Opowiadał też głupoty w filmiku o oleju z wątroby rekina i innych.

   Usuń
  4. chyba troszkę przesadzacie z tym kolesiem, ja rozumiem, że ma wpadki, ale odcinać się aż w taki sposób to gruba przesada. nie twierdzę, że powinien się tu znaleźć, ale te "argumenty", że coś tam zrobił nie tak i teraz szufladkować go z "drugą stroną" to jakiś obłęd.

   Usuń
  5. jak to nie jest lekarzem? w niejednym filmiku wyraznie mowi kim jest i musiałby być paranoikiem, żeby brać historie z kapelusza. mozesz podać źródło?

   Usuń
  6. Twierdził że jest lekarzem patomorfologiem. Tylko że lekarze są spisani w bazach danych i nigdzie go w takich nie ma. Dopiero po krytyce w internecie przyznał, że jest tylko technikiem diagnostyki po studiach z biologii, ale odpierał zarzuty twierdząc, że miał wysoką średnią na studiach...
   https://www.facebook.com/patolodzynaklatce/posts/634531460078754

   Do tego trochę wpadek, na przykład ta z antykoncepcją:
   https://www.facebook.com/NaukaGlupcze/posts/946075735529562

   Usuń
 5. Może za rok uda mi się załapać do rankingu... jak nie stracę weny do pisania :P

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja bym jeszcze dodał chłopaków z Najprościej Mówiąc.

  OdpowiedzUsuń
 7. Z fanpage'ów to warto docenić także Ogarniam Fizyke, który wbrew nazwie popularyzuje też chemię, matematykę i astronomię.

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie ma tu NaGałęzi - genialny i dobrze rokujący

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie ma mamyginekolog?! Jak to możliwe?!

  OdpowiedzUsuń
 10. A widziałeś blog Sigillum Authentticum? http://sigillumauthenticum.blogspot.com/ Wyjaśniają bzdury historyczne dotyczące fantazmatu Wielkiej Lechii.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. tego bloga brakuje w zestawieniu motzno

   Usuń
 11. Drobna korekta: taki ze mnie astronom jak z Ciebie :D Studiowałem astronomię, ale jak dotąd dyplomu brak, więc poprawiam: student i popularyzator astronomii. :) Jeżeli to się kiedyś zmieni - dam znać. ;) Dzięki za umieszczenie Pulsu w rankingu :D

  OdpowiedzUsuń
 12. A kanał na YT : emce□ ?

  OdpowiedzUsuń
 13. "Najprościej mówiąc"! Chłopaki odwalają taaaaaaaką robotę! Społecznie strasznie potrzebny kanał YT. Wszystko merytorycznie się zgadza, pilnują tego. Zapytani o źródła zawsze je podają. Klasa!

  OdpowiedzUsuń
 14. Bardzo dziękuję za wyróżnienie i zwrócenie uwagi na "babcię nauk" czyli geografię :)

  OdpowiedzUsuń
 15. A gdzie Matemaks , pasja informatyki ?

  OdpowiedzUsuń
 16. W sumie, to trzeba Ci podziękować. Właśnie oszczędziłeś mi kilka godzin grzebania w necie za blogami i kanałami YT.

  OdpowiedzUsuń
 17. Dziękuję za docenienie Myrmebloga! :D Czuć dużą satysfakcję, ale także odpowiedzialność i chęć dołożenia wszelkich starań, aby nie spocząć na laurach tylko w 2018 roku intensywnie działać na rzecz popularyzacji w Polsce tak niszowej dziedziny jak myrmekologia.

  OdpowiedzUsuń
 18. A mnie tu brakuje jednego z najważniejszych blogów przyrodniczych. Są za to blogi, które nie powinny się znaleźć w żadnym rankingu.

  OdpowiedzUsuń
 19. >astrofaza
  >merytorycznie poprawny

  Na jakiej podstawie niby taki opis? Weryfikowaliście każdy film? Przecież ten kanał to jeden wielki clikbajt gdzie autor nie ma pojęcia co mówi, tylko recytuje newsy z różnych zagranicznych portali, często kopiując dokładnie ich błędy i magiczne tytuły do przyciągania widowni.
  Zgadza się tylko tyle, żę kanał faktycznie dla bardzo młodych ludzi, którym obojętne co się dowiedzą bo i tak zazwyczaj zaczynają przygodę z tematyką.

  OdpowiedzUsuń
 20. A gdzie Tata farmaceuta?😁😁 najlepszy dla kobiet w ciąży i mam, zdecydowanie😊

  OdpowiedzUsuń
 21. Szkoda, że same blogi z nauk ścisłych i przyrodniczych. Blogi naukowe to naukowe - brakuje humanistyki. Z pewnością jest ich wiele.

  OdpowiedzUsuń
 22. Astronarium
  https://www.youtube.com/channel/UCJ6RgJ8lYW5BGaLNM9FEMJg

  OdpowiedzUsuń
 23. Super ranking, znalazłem wiele ciekawych blogów.

  A jak już jesteśmy przy tematyce blogów to polecam również ten :)
  http://paniodbiologii.pl/

  OdpowiedzUsuń
 24. Zachęcam do zapoznania się z blogiem naukowym Nauka-Technologia-Przyszłość który rozwijam: www.jakubmielczarek.com

  OdpowiedzUsuń