Zeszłoroczny ranking polskich blogów naukowych (2016) stał się bardzo popularny i był pierwszym takim zestawieniem w Polsce. W związku z tym postanowiłem kontynuować tę inicjatywę na każdy kolejny rok, wzbogacając ją o ranking vlogów/youtuberów naukowych. Mojej ocenie podlegały następujące kryteria: jakość treści (merytoryczność, źródła, wzbudzenie zainteresowania), częstość publikacji treści (blogi długo nieaktualizowane zostały odrzucone, blogi bardzo rzadko uaktualniane traciły), popularność (zasięgi na platformie oryginalnej i w social media), odpowiedzialność (przemyślane, proedukacyjne treści), wygląd bloga/filmów na vlogach oraz inne, do których zaliczałem: niszowość i oryginalność czy zaangażowanie. Ranking za rok 2016 znajdziecie tutaj.


TOP 3 najlepszych polskich blogów naukowych

(kolejność bez znaczenia)

GMObiektywnie – blog poświęcony GMO, merytorycznie i obiektywnie przedstawiający informacje z zakresu postępu w badaniach, wprowadzaniu na rynek czy kwestii dotyczących rolnictwa. Prowadzony przez doktora nauk rolniczych, Wojciecha Zalewskiego.

Nauka o klimacie – blog-portal poświęcony klimatologii, meteorologii i fizyce atmosfery, edukujący przede wszystkim w zakresie globalnego ocieplenia, efektu cieplarnianego, zmian klimatycznych. Obala mity związane z powyższymi zagadnieniami, które krążą wśród opinii publicznej. Prowadzony jest przez fizyków atmosfery: profesora Szymona Malinowskiego i Aleksandrę Kardaś, fizyka jądrowego, Marcina Popkiewicza oraz architektkę krajobrazu Annę Sierpińską.

Patolodzy na klatce – blog poświęcony histologii, histopatologii, patomorfologii, który stał się bardzo popularny wśród studentów kierunków przyrodniczo-medycznych, a także wśród naukowców i lekarzy. Merytorycznych i ciekawych treści dostarcza lekarka, patomorfolożka Paulina Łopatniuk, doktoryzująca się na Gdańskim Uniwersytecie Medycznym.

TOP 4-10 najlepszych polskich blogów naukowych

(kolejność bez znaczenia)

Nowa Alchemia – blog o fizyce, biofizyce, chemii i biochemii, prowadzony przez chemika i doktoranta, który regularnie opisuje ciekawe zjawiska, zagadnienia, czasem także związane bezpośrednio z życiem człowieka (np. technologia żywności).

Mitologia Współczesna – ciekawy blog socjologa, kulturoznawcy, semiotyka kultury Marcina Napiórkowskiego, o wierzeniach, poglądach, ideologiach, religiach i parareligiach ludzi Zachodu (UE, USA) w XXI wieku. Jeden z niewielu nieścisłych, nieprzyrodniczych blogów naukowych, któremu udało się zyskać większą popularność.

Puls Kosmosu – blog tłumacza i lektora języka angielskiego oraz astronoma i pasjonata, na którym znajdziemy mnóstwo dodawanych na bieżąco informacji i newsów dotyczących kosmosu, Wszechświata, astronomii, kosmologii.

Crazy nauka – blog-portal ogólnotematyczny o nauce, popularnonaukowy z szerokim wyborem opisywanych ciekawostek o świecie. Prowadzony przez małżeństwo Piotra i Aleksandrę Stanisławskich. Fanpage przynależny do Crazy nauki jest jednym z największych naukowych stron w polskiej części Facebooka.

Damian Parol – blog dietetyka z SGGW, Damiana Parola. Autor opisuje ciekawe zagadnienia dotyczące żywienia człowieka, wyjaśnia pseudonaukowe mity w temacie dietetyki i promuje racjonalne i zbilansowane sposoby żywienia.

Kwantowo – blog o fizyce, astronomii i kosmologii. Prowadzony przez historyka i prawnika, Adama Adamczyka. W odróżnieniu od Pulsu Kosmosu jest to blog o charakterze bardziej publicystycznym i szerszym tematycznie.

Profesorskie gadanie – blog profesora Stanisława Czachorowskiego z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, hydrobiologa i entomologa, na którym poruszane są tematy ogólnonaukowe: od edukacyjno-akademickich po popularyzację nauki.

TOP 3 polskich vlogów/kanałów YT naukowych

(kolejność bez znaczenia)

Uwaga! Naukowy Bełkot – kanał Dawida Myśliwca na Youtube popularyzujący wszelkie dziedziny nauki, od ścisłych i przyrodniczych, do humanistycznych i społecznych. W ciągu ostatniego roku zdobył dużą popularność. Angażował się też społecznie i zapewne długo pozostanie w pierwszej trójce polskich videoblogów.

SciFun – pod względem liczby obserwatorów jest to najpopularniejszy polski naukowy vlog. Choć publikuje stosunkowo rzadko, to materiały są merytoryczne i ciekawe (w zeszłym roku najlepszy film na kanale naukowym został wykonany właśnie przez SciFuna), głównie dotyczące technologii, choć nie tylko.

Astrofaza – kanał o astronomii, kosmologii i technologiach związanych z badaniem kosmosu. Nastawiony w swej rozrywkowo-slangowej formie i w przekazie głównie na młodszych widzów, regularnie aktualizowany. Autorem jest Piotr Kosek. 

TOP 5 polskich blogów naukowych o niszowej tematyce

(kolejność bez znaczenia)

Małe Rzeki – blog o małych, zwykle polskich rzekach, ich faunie i florze, ekosystemie. Zajmuje się też ochroną takich środowisk, nagłaśnia bezsensowne niszczenie małych rzek przez decyzje urzędnicze, organizuje akcje promocyjno-edukacyjne.

Myrmeblog – blog studenta biologii, Filipa, zaangażowanego w lokalne akcje popularyzowania nauki. O myrmekologii, czyli dziedzinie entomologii zajmującej się mrówkami.

Wulkany Świata blog Bartka, pasjonata wulkanów. Regularnie aktualizowany, z opisami poszczególnych wysp i innych miejsc, erupcji czy powiązanych zdarzeń.

Maszyny okiem dziewczyny – blog o maszynach, technikach, komunikacji miejskiej, interregionalnej, międzynarodowej i innych ciekawostkach z tym związanych, prowadzony przez Weronikę Olimpię Cieślak.

Neurosocjologia – blog łączący neurobiologię i socjologię, prowadzony przez doktoranta socjologii na Uniwersytecie Gdańskim. Kolejny blog, który nie jest typowo ścisły-przyrodniczy, a zasłużył na znalezienie się w rankingu.


Blogi i vlogi naukowe – nadzieje na rok 2018

(kolejność bez znaczenia)

Mała Psychologia – blog-portal o psychologii i socjologii, który wystartował niedawno z udaną akcją „A dowodzik jest?”, promującą racjonalne myślenie, sprawdzanie źródeł informacji, dementowanie fake newsów/postprawdy, czy mówiąc tradycyjnie: kłamstw. Jedna z największych nadziei na rok 2018.

Kasia Gandor – blog studentki biotechnologii, Kasi Gandor, o zagadnieniach biomedycznych, która ostatnio spróbowała też swoich sił w nagrywaniu filmików. Choć nie jestem zwolennikiem tej formy przekazu (preferuję czytanie), to jej nagrania są naprawdę przyjemne i niemęczące.

Pan Tabletka – blog naukowy, prowadzony przez parę chłopaków, Marcina i Artura, którzy są farmaceutami. Fachowo opisuje produkty farmaceutyczne, zahaczając też o kategorię bloga konsumenckiego.

Motyl i globus – prowadzony w bardziej tradycyjnym stylu vlog popularnonaukowy o geografii (w niewielkim stopniu także podróżniczy), którego autorem jest pasjonat przyrody, Marcin.

Gupia Nauka – vlog popularyzujący wiedzę o fizyce, którego autor póki co niestety się nie ujawnia. Jego materiały są natomiast godne polecenia, jeśli o merytoryczności mowa. 

Dodatkowo wyróżnione TOP 5 za rok 2017

(kolejność bez znaczenia)

Węglowy Szowinista – blog naukowy prowadzony przez popularyzatora nauki Mateusza Wielgosza. Opisuje przede wszystkim zagadnienia związane kosmosem, robotyką, klimatem, Ziemią, ochroną środowiska, astrobiologią i technologiczno-naukowymi wyzwaniami przyszłości.

Przed Kolumbem – blog o historii, archeologii, antropologii i etnografii Ameryk z czasów przedkolumbijskich. 

Nic prostszego – blog chemika, Rafała Marszałka, o zagadnieniach biomedycznych. Rzadko aktualizowany, ale gdy pojawiają się artykuły to są ciekawe i wartościowe.

Pogromcy reklam farmaceutycznych – rzadko aktualizowany, ale bardzo potrzebny blog farmaceutyczny. Prowadzony przez farmaceutkę, która krytycznie patrzy na reklamy farmaceutyczne suplementów diety, leków czy kosmetyków i je merytorycznie opisuje.

Glacjoblogia – bardzo rzadko aktualizowany, ale nieporzucony blog o glacjologii (nauka zajmująca się lodowcami) i klimacie poznańskiego naukowca z UAMu, Jakuba Małeckiego.

Blog naukowy wyróżniony za zaangażowanie społeczne


Medycyna po polsku – blog prowadzony aktualnie jedynie na Facebooku, który nagłaśnia szkodliwe społecznie, pseudomedyczne inicjatywy o różnym charakterze i zasięgu: lokalnym, ogólnopolskim, politycznym, społecznym, naukowym, kulturowym.

Najlepszy polski samodzielny fanpage naukowy w 2017 roku


Nauka, głupcze – szeroko tematyczny fanpage udostępniający różnorodne artykuły, zdjęcia, filmy, memy, grafiki, cytaty, ciekawostki i inne ze świata nauki, częściowo także w języku angielskim. 
Łukasz Sakowski. Czytaj więcej
  Skomentuj na blogu
  Skomentuj na facebooku

46 komentarze :

 1. A gdzie blog Platyny?

  OdpowiedzUsuń
 2. Jaki jest sens robić ranking skoro jest identyczny jak w zeszłym roku?

  OdpowiedzUsuń
 3. dość tendencyjnie nie ma "Pod Mikroskopem"

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bo jadą po proepidemikach?

   Usuń
  2. To ten koleś, który udawał, że jest lekarzem specjalistą z doktoratem, prawda? Po takiej wtopie trudno by go traktować poważnie.

   Usuń
 4. "Pod Mikroskopem" - Polecam !

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ja odradzam. Zbyt dużo pseudonaukowych wpadek, często poważnych, się tam uzbierało.

   Usuń
  2. Też zauważyłem brak tego kanału i ciekawi mnie o jakie wpadki chodzi, można prosić o jakieś przykłady?

   Usuń
  3. Tak jak już ktoś napisał wyżej - udawał lekarza, choć nim nie jest. Gdy kłamstwo wyszło na jaw, zamiast przeprosić, "groził" autorom strony, którzy to ujawnili. Dodatkowo opowiadał głupoty w innych swoich filmikach, np. o antykoncepcji hormonalnej, gdy sprawa wyszła na jaw również zamiast przeprosić, zaczął się zasłaniać poglądami prywatnymi. Opowiadał też głupoty w filmiku o oleju z wątroby rekina i innych.

   Usuń
  4. chyba troszkę przesadzacie z tym kolesiem, ja rozumiem, że ma wpadki, ale odcinać się aż w taki sposób to gruba przesada. nie twierdzę, że powinien się tu znaleźć, ale te "argumenty", że coś tam zrobił nie tak i teraz szufladkować go z "drugą stroną" to jakiś obłęd.

   Usuń
  5. jak to nie jest lekarzem? w niejednym filmiku wyraznie mowi kim jest i musiałby być paranoikiem, żeby brać historie z kapelusza. mozesz podać źródło?

   Usuń
  6. Twierdził że jest lekarzem patomorfologiem. Tylko że lekarze są spisani w bazach danych i nigdzie go w takich nie ma. Dopiero po krytyce w internecie przyznał, że jest tylko technikiem diagnostyki po studiach z biologii, ale odpierał zarzuty twierdząc, że miał wysoką średnią na studiach...
   https://www.facebook.com/patolodzynaklatce/posts/634531460078754

   Do tego trochę wpadek, na przykład ta z antykoncepcją:
   https://www.facebook.com/NaukaGlupcze/posts/946075735529562

   Usuń
 5. Może za rok uda mi się załapać do rankingu... jak nie stracę weny do pisania :P

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja bym jeszcze dodał chłopaków z Najprościej Mówiąc.

  OdpowiedzUsuń
 7. Z fanpage'ów to warto docenić także Ogarniam Fizyke, który wbrew nazwie popularyzuje też chemię, matematykę i astronomię.

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie ma tu NaGałęzi - genialny i dobrze rokujący

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie ma mamyginekolog?! Jak to możliwe?!

  OdpowiedzUsuń
 10. A gdzie Globalny Śmietnik? :)

  OdpowiedzUsuń
 11. A widziałeś blog Sigillum Authentticum? http://sigillumauthenticum.blogspot.com/ Wyjaśniają bzdury historyczne dotyczące fantazmatu Wielkiej Lechii.

  OdpowiedzUsuń
 12. Drobna korekta: taki ze mnie astronom jak z Ciebie :D Studiowałem astronomię, ale jak dotąd dyplomu brak, więc poprawiam: student i popularyzator astronomii. :) Jeżeli to się kiedyś zmieni - dam znać. ;) Dzięki za umieszczenie Pulsu w rankingu :D

  OdpowiedzUsuń
 13. A kanał na YT : emce□ ?

  OdpowiedzUsuń
 14. "Najprościej mówiąc"! Chłopaki odwalają taaaaaaaką robotę! Społecznie strasznie potrzebny kanał YT. Wszystko merytorycznie się zgadza, pilnują tego. Zapytani o źródła zawsze je podają. Klasa!

  OdpowiedzUsuń
 15. Bardzo dziękuję za wyróżnienie i zwrócenie uwagi na "babcię nauk" czyli geografię :)

  OdpowiedzUsuń
 16. A gdzie Matemaks , pasja informatyki ?

  OdpowiedzUsuń
 17. W sumie, to trzeba Ci podziękować. Właśnie oszczędziłeś mi kilka godzin grzebania w necie za blogami i kanałami YT.

  OdpowiedzUsuń
 18. Dziękuję za docenienie Myrmebloga! :D Czuć dużą satysfakcję, ale także odpowiedzialność i chęć dołożenia wszelkich starań, aby nie spocząć na laurach tylko w 2018 roku intensywnie działać na rzecz popularyzacji w Polsce tak niszowej dziedziny jak myrmekologia.

  OdpowiedzUsuń
 19. A mnie tu brakuje jednego z najważniejszych blogów przyrodniczych. Są za to blogi, które nie powinny się znaleźć w żadnym rankingu.

  OdpowiedzUsuń
 20. >astrofaza
  >merytorycznie poprawny

  Na jakiej podstawie niby taki opis? Weryfikowaliście każdy film? Przecież ten kanał to jeden wielki clikbajt gdzie autor nie ma pojęcia co mówi, tylko recytuje newsy z różnych zagranicznych portali, często kopiując dokładnie ich błędy i magiczne tytuły do przyciągania widowni.
  Zgadza się tylko tyle, żę kanał faktycznie dla bardzo młodych ludzi, którym obojętne co się dowiedzą bo i tak zazwyczaj zaczynają przygodę z tematyką.

  OdpowiedzUsuń
 21. A gdzie Tata farmaceuta?😁😁 najlepszy dla kobiet w ciąży i mam, zdecydowanie😊

  OdpowiedzUsuń
 22. Szkoda, że same blogi z nauk ścisłych i przyrodniczych. Blogi naukowe to naukowe - brakuje humanistyki. Z pewnością jest ich wiele.

  OdpowiedzUsuń
 23. Astronarium
  https://www.youtube.com/channel/UCJ6RgJ8lYW5BGaLNM9FEMJg

  OdpowiedzUsuń
 24. Super ranking, znalazłem wiele ciekawych blogów.

  A jak już jesteśmy przy tematyce blogów to polecam również ten :)
  http://paniodbiologii.pl/

  OdpowiedzUsuń
 25. Zachęcam do zapoznania się z blogiem naukowym Nauka-Technologia-Przyszłość który rozwijam: www.jakubmielczarek.com

  OdpowiedzUsuń
 26. Zachęcam wpaść również tutaj - https://www.medfile.pl/blog . Jestem lekarzem i korzystam z programu Medfile, a przy okazji czytam ich wpisy. Są bardzo ciekawe. Napisane prostym, komunikatywnym językiem, a czasem nawet z humorem. Bardzo fajny wpis o stomatologii i fizjoterapii.

  Polecam!
  https://www.medfile.pl/blog/garsc-ciekawostek-o-fizjoterapii-
  https://www.medfile.pl/blog/garsc-ciekawostek-o-stomatologii

  OdpowiedzUsuń
 27. Szanowny kolego
  Tracisz wiarygodność, umieszczając blog "Crazy nauka" wśród 10 nalepszych blogow.
  Oto współautorka tego bloga, Aleksandra Stanisławska, uznała Einsteina za plagiatora prac... swojej żony, Milevy Maric! Mało tego,, gdyż autorka AS sugeruje, ze A. Einstein usunął nazwisko Milevy ze swoich prac. Mało tego: autorka uczyniła z A. Einsteina...kobieciarza: "w okresie trwania drugiego małżeństwa adorowało go aż sześć kobiet. Co więcej, przez blisko dwa lata romansował z Betty Neumann, młodszą od niego o 21 lat sekretarką."
  "Pani Einstein. Kto tak naprawdę był autorem teorii względności?"
  Fragment: "Czy to właśnie dlategonazwisko Milevy Marić zostało usunięte z dokumentów o teorii względności, skoro z jej korespondencji z mężem wynika, że aktywnie uczestniczyła w jej tworzeniu
  https://www.crazynauka.pl/czy-zona-einsteina-jest-wspolautorka-teorii-wzglednosci/
  https://www.polskieradio.pl/10/482/Artykul/1716082,Einstein-czy-Maric-Kto-stoi-za-teoria-wzglednosci
  Nie zdziwi mnie, kiedy Pani Aleksandra napisze w przyszłości esej, w którym Albert Einstein okaże sie być kobietą.

  OdpowiedzUsuń
 28. Medfile jest całkiem spoko https://www.medfile.pl/blog, oprócz wiadomości typowo dla lekarzy można znaleźć tam nowinki z dziedziny fizjoterapii co akurat mnie interesuje jako amatora sportu - dzięki za podpowiedź.

  OdpowiedzUsuń
 29. Super ranking blogi rzetelne i godne polecenia :D

  OdpowiedzUsuń
 30. Trzeba uważać na nierzetelne blogi wprowadzające w błąd.

  OdpowiedzUsuń
 31. Bardzo fajne zestawienie. Może okazać się przydatne, gdy ktoś będzie chciał coś napisać na temat bardziej naukowy. Super.

  OdpowiedzUsuń
 32. Super zestawienie, znalazłem tu wiele bardzo ciekawych blogów i nie tylko spośród tych najwyżej ocenionych. :-)

  OdpowiedzUsuń
 33. bardzo dobre zestawienie i w pełni się zgadzam z tym top3. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń