Aleksandra Kisiel, znana także w Internecie jako influencerka „Kisielle”, otrzymała nominację do Biologicznej Bzdury Roku 2023 za wypowiedź na temat odchudzania. Stwierdziła, że nie istnieją żadne dowody pokazujące, iż schudnięcie przynosi pozytywne efekty. Tak naprawdę badania jednoznacznie pokazują, że jest odwrotnie. Liczne publikacje naukowe dowiodły, że im wyższe BMI (nie dotyczy kobiet w ciąży, osób mocno umięśnionych oraz innych o rzadkiej, specyficznej budowie ciała), tym większe ryzyko rozmaitych chorób, a także że schudnięcie – zwłaszcza w przypadku osób otyłych – znacząco poprawia funkcjonowanie organizmu.

 

 

Strona „To Tylko Teoria” i Biologiczna Bzdura Roku istnieją w dużej mierze dzięki wsparciu Patronów i Patronek. Jeśli chcesz wesprzeć moją działalność, możesz to zrobić na moim profilu Patronite.

 

Aleksandra Kisiel Kisielle Biologiczna Bzdura Roku 2023
Aleksandra Kisiel „Kisielle”. Źródło: instagram.com/kisielle, z późn. zm.

 

Schudnięcie jest dobre dla zdrowia

„Wypowiedź Aleksandry Kisiel należy traktować jako wybitnie niefortunny skrót myślowy, bzdurny na wielu poziomach. W przypadku pacjentów z chorobą otyłościową, która jest chorobą przewlekłą, nawracającą i bez tendencji do samoistnego ustępowania, proces redukcji masy ciała jest kluczowy do poprawy ich zdrowia” – komentuje dr Szymon Suwała, lekarz endokrynolog. „Pamiętajmy, że otyłość wiąże się z rzeszą powikłań. Są to choroby sercowo-naczyniowe, np. nadciśnienie tętnicze, zespoły wieńcowe, niewydolność serca, arytmie, żylna choroba zakrzepowo-zatorowa. Są to też problemy oddechowe, zwłaszcza astma i przewlekła obturacyjna choroba płuc. Dalej zaburzenia metaboliczne, w tym stany przedcukrzycowe i cukrzyca, dyslipidemia, metaboliczne stłuszczenie wątroby, kamica pęcherzyka żółciowego, zespół policystycznych jajników, niedoczynność tarczycy. Wreszcie mamy i trudności mechaniczne, np. choroby zwyrodnieniowe, nietrzymanie moczu, obturacyjny bezdech senny” – wymienia specjalista.

 

 

A to i tak nie wszystko. „Pacjenci z nadwagą oraz otyli są też częściej narażeni na choroby nowotworowe: m.in. gruczolakorak przełyku, rak endometrium, rak jelita grubego, rak trzustki czy rak piersi. Trudno znaleźć bardziej pozytywny efekt, na który są jednoznaczne naukowe dowody, aniżeli ograniczenie ryzyka wspomnianych powikłań poprzez redukcję masy ciała, potocznie i poniekąd nieprawidłowo określaną odchudzaniem” – kontynuuje dr Szymon Suwała. „Pamiętajmy jeszcze o znacznie zwiększonym ryzyku zaburzeń depresyjnych i emocjonalnych u pacjentów z nadwagą i otyłością, jak również o społecznym aspekcie choroby, odnoszącym się do życia społecznego i zawodowego” – wyjaśnia.

 

 

Lekarz i naukowiec, proszony o podsumowanie, wypowiada się następująco: „Zdrowie to pełny dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny. Trzeba więc dojść do wniosku, że cytowana wypowiedź Aleksandry Kisiel zasłużenie pojawiła się w plebiscycie na Biologiczną Bzdurę Roku 2023, gdyż <odchudzanie> w przypadku pacjentów obciążonych nadwagą lub otyłością daje wymiernie pozytywne efekty” – kończy.

 

Biologiczna Bzdura Roku 2023

Biologiczna Bzdura Roku to konkurs organizowany od 2016 roku. Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat nauk przyrodniczych: od biofizyki aż po psychologię. Jego zadanie to również popularyzowanie racjonalnego, sceptycznego myślenia i weryfikowania faktów tak, aby stawały się spójną, logiczną wiedzą.

 

Plebiscyt „Biologiczna Bzdura Roku” organizowany jest także dzięki wsparciu Patronów i Patronek. Szczególne podziękowania dla najhojniejszych osób, a są to: Marcin, Grzegorz, Marcin, Małgorzata, Łukasz, Kacper, Mariusz, Miłosz, Agnieszka, Magdalena, Tomasz, Paweł, Katarzyna, Jacek, Andrzej, Marek, Adam, Radosław, Daniel, Wojciech, Michał.

 

 

Literatura

Emanuele Di Angelantonio i wsp. „Body-mass index and all-cause mortality: individual-participant-data meta-analysis of 239 prospective studies in four continents”. The Lancet, 2016.

Gray, Natallia i wsp. „The relationship between BMI and onset of diabetes mellitus and its complications”. Southern Medical Journal, 2015.

Emma Fontvieille i wsp. „Body mass index and cancer risk among adults with and without cardiometabolic diseases: evidence from the EPIC and UK Biobank prospective cohort studies”. BMC medicine, 2023.

Soko Setoguchi i wsp. „Body mass index and all-cause mortality in a 21st century US population: A National Health Interview Survey analysis”. Plos One, 2023.

 

Najnowsze wpisy

`

3 komentarze do “Aleksandra Kisiel nominowana do Biologicznej Bzdury Roku 2023

  1. „Pamiętajmy jeszcze o znacznie zwiększonym ryzyku zaburzeń depresyjnych i emocjonalnych u pacjentów z nadwagą i otyłością, jak również o społecznym aspekcie choroby, odnoszącym się do życia społecznego i zawodowego”

    Społeczny aspekt jest tutaj przede wszystkim taki, że problemy społeczne, do których należy zaliczyć skutki niezdrowego odżywiania, są w sporej mierze konsekwencjami przyjętego modelu ekonomicznego.
    Kiedyś mówiono, że socjalizm bohatersko walczy z problemami, które sam tworzy. Teraz to samo można powiedzieć o kapitalizmie. W tym konkretnym przypadku walczy poprzez medykalizację, która zrzucając odpowiedzialność na jednostkę ,odwraca uwagę od kwestii systemowych.
    Czytając opinię przytoczonego eksperta można odnieść wrażenie, że w zasadzie każdy stan niemieszczący się w normie należy uznać za chorobliwy, który jak najszybciej trzeba leczyć.

  2. W jaki sposób można głosować na kandydatów w Biologicznej Bzdurze Roku? Nie ma tych podstawowych informacji na stronie, czy nie umiem ich znaleźć?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *