20 stycznia zakończyło się głosowanie na Biologiczną Bzdurę Roku 2022. Swój głos oddało 7456 osób. Zwycięzca otrzymuje symbolicznie statuetkę Alternatywnej Zięby, a wyniki znajdują się poniżej. Na samym końcu są także odsyłacze do wyników z poprzednich lat. Dodam również, że całe wydarzenie ma charakter niekomercyjny i nierynkowy, a mogę je organizować dzięki wsparciu Patronów i Patronek na moim profilu w Patronite.

 

Biologiczna Bzdura Roku 2022
Statuetkę wygenerowała firma Sygnis

 

1 – Jarosław Kaczyński

Polityk Jarosław Kaczyński zajął pierwsze miejsce, otrzymując 3230 głosów (43,3%) i zdobywając symbolicznie Alternatywną Ziębę. Szczegółowe omówienie merytoryczne jego wypowiedzi znajduje się tutaj.

 

Biologiczna Bzdura Roku 2022 Jarosław Kaczyński

 

2 – Ane Piżl

Na drugim miejscu znalazła się wypowiedź Ane Piżl – celebrytki, influencerki, prezenterki – z wynikiem 1993 głosów (26,7%). Merytoryczne wytłumaczenie na czym polega jej błąd znajduje się tutaj.

 

Ane Piżl

 

3 – Justyna Socha

Trzecie miejsce zdobyła aktywistka antyszczepionkowa Justyna Socha, zyskując 1195 głosów (16%). Uwagi do jej słów znajdują się tutaj.

 

Justyna Socha

 

4 – Janusz Korwin-Mikke

Na przedostatniej pozycji jest tekst Janusza Korwin-Mikkego, na którego zagłosowały 553 osoby (7,4%). Jego wypowiedź jest wyjaśniona tutaj.

 

Janusz Korwin-Mikke

 

5 – Łukasz Warzecha

Piąte, ostatnie miejsce w plebiscycie „Biologiczna Bzdura Roku 2022” zajął publicysta Łukasz Warzecha, który uzyskał 485 głosów (6,5%). Szczegóły na temat wypowiedzi Warzechy można przeczytać tutaj.

 

Biologiczna Bzdura Roku 2022 Łukasz Warzecha

 

Wyniki z poprzednich lat: 202120202019201820172016.

 

Biologiczna Bzdura Roku nie ma sponsorów ani lokowania produktów czy usług od reklamodawców. Jest to niezależna inicjatywa mająca na celu popularyzowanie nauki, racjonalnego myślenia, weryfikowanie informacji. Mogę ją organizować dzięki wsparciu Patronów i Patronek. Moją działalność można wesprzeć na moim profilu w serwisie Patronite.

 

 

Najnowsze wpisy

`

15 komentarzy do “Wyniki Biologicznej Bzdury Roku 2022

 1. Niestety, część głosowała nie merytorycznie, ale kierując się przesłankami politycznymi. Czymże jest wypowiedź Kaczyńskiego (pierwsze miejsce) o tym, że kobiety uzależniają się szybciej, co jest prawdą (2 lata i 20 lat pewnie rzeczywiście nie ma oparcia w badaniach, ale już 5 i 10 lat w badaniach znalazłam) naprzeciw wypowiedzą na temat homeopatii czy mRNA (piąte miejsce).

   1. Fundamentalną bzdurą nie jest twierdzenie, że kobiety szybciej się uzależniają, bo to prawda. Bzdurą jest jedynie skala różnicy – i w porównaniu do tego, co powiedział Warzecha nie jest to dla mnie aż tak wielka bzdura.

 2. Jestem zawiedziony że Pani Edytka G. się nie załapała. Ale patrząc na jej błyskotliwość będzie miała okazję zaistnieć w przyszłym roku.

 3. To Tylko Teororia też zasługuję na nagrodę, za wypisywanie bzdur o transpłciowości.
  Tym bardziej, że autor skończył podobno biologię, a jak widać nie umie czytać artykułów medycznych ze zrozumieniem.

  1. W sensie jakich bzdur o transpłciowości. Szczere pytanie, bo czytałem jego artykuł i faktycznie, mało się zagłębił w transpłciowość, jedynie skupiał się na biologicznym aspektem płci i „płci” – co niby zrozumiałe, bo to głównie blog o biologii.
   W sensie, wstawił tę tabelkę z różnymi typami płci, ale bardzo zaznaczał, że każda mutacja wychodząca poza spektrum męskość-żeńskość jest aberracją.

   (Trochę mnie bawi, że zakończył artykuł takim łagodnym benszapiryzmem)

 4. Szkoda, że ludzie głosowali politycznie. Wypowiedź Jarka owszem była bzdurna, ale bzdury, które mówiła konkurencja są większego kalibru.

  1. Zgadzam się z twoim osądem – Jarek (podobnie jak Janusz K-M) palnął głupotę, ale do bzdur dot. homeopatii tożsamości płciowej mu daleko.

 5. Nie popieram Kaczyńskiego, także nie bronie go (żeby mi ktoś tego nie zarzucił), ale też uważam, że głosowano przez względy polityczne. Uważam, że inni zasłużyli bardziej na zwycięstwo, bo np. mówiąc, że nie da się przeszczepić organu od martwego dawcy, to uważam, że to nie bzdura tylko debilstwo i kretynizm 🙂

 6. Narządy do przeszczepu pobiera się od osób po tzw. śmierci mózgu, ale przed zatrzymaniem krążenia. Organów do przeszczepu nie pobiera się po NIEODWRACALNYM ZATRZYMANIU KRĄŻENIA!!! bo zwyczajnie do niczego się nie nadają. Po zatrzymaniu pracy mózgu i serca, są martwe i nie da się ich skutecznie przeszczepić. Więc odpowiedzcie sobie sami, czy osoba z nieczynnym mózgiem, ale bijącym sercem jest martwa? czy żywa?

  1. jak dla mnie martwa, leży, nie oddycha. No oczywiście możemy podejść do tego filozoficznie i kombinować.

 7. W tym roku zrób specjalną edycję konkursu. Sam siebie nominuj za bycie prawicowym dzbanem w każdym możliwym temacie i masz pewne zwycięstwo, bo tylko ty weźmiesz udział

 8. Bzdury mają mocny fundament w wolności, czyli każdy może wypowiadać się na każdy temat, nie mając zielonego pojęcia o tym, o czym i co mówi. Tak zbudowany jest cały system edukacyjny.

  Liczą się emocje, dlatego bzdury są za a nawet przeciw bzdurom.
  Bzdury zwalczaj bzdurami, bo to jest światłość świata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *